Problémy s parkovaním vyriešia bicykle či zdieľané autá. Vitajte vo svete smart riešení
Čo všetko ešte môže mať v mestách prívlastok “smart”? Napríklad SMS cestovné či parkovacie lístky, semafory, ktoré ukážu ako dlho stojíme na križovatke alebo detekcia počtu cestujúcich či preplnenosti spojov...
Aj systém verejného osvetlenia môže byť inteligentný. Dĺžka a intenzita osvetlenia sa môže prispôsobovať ročnému obdobiu, poveternostným podmienkam či pohybu ľudí na ulici. Smart môže byť aj požičiavanie auta. Stačí mať aplikáciu v mobile, kreditnú kartu a potom už len vyhľadať si to správne vozidlo, objednať si ho aj s časom a miestom, vyzdvihnúť, vrátiť podľa dohody, zaevidovať jazdu a zaplatiť. Aj toto je jedno z mnohých efektívnych riešení na preplnené mestá.
"Vedeli ste, že v Mníchove, významnej metropole automobilového priemyslu, až 46% obyvateľov nevlastní auto?"
Viete si sami predstaviť, že by ste si pri ceste prímestským vlakom, autobusom, električkou či trolejbusom už nemuseli kupovať lístok? Aj to je možné vďaka systému zvanému “seamless ticketing”. Snímače v dopravnom prostriedku zistia kedy a kto do vozidla nastúpil, identifikuje ho a na konci mesiaca mu z účtu stiahne sumu za presný počet uskutočnených ciest. Nie je tak potrebné označovať lístky, zdržiavať sa ich nakupovaním a zisťovaním či je lístok platný pre všetky zóny mesta. Aj takýto systém môže prispieť k tou, že ľudia radšej prestúpia z áut do električky. Ľudia budú chodiť menej autami, upchajú menej ciest a uvoľnia parkoviská.
Slovensko sa však od väčšiny európskych krajín líši. Sme v podstate vidieckou krajinou, v ktorej až 96 percent tvoria dediny - obce. Použitie slovného spojenia smart cities preto na Slovensku nie je až tak presné. Len desať miest má viac ako 50-tisíc obyvateľov. Na Smart riešenia sa preto musíme pozerať univerzálnejšou optikou vidieckeho prostredia.