Rozhovor s Ancou D. Goron - expertkou na umelú inteligenciu
Anca D. Goron, ktorej patrí miesto v rebríčku Forbes 100 najvplyvnejších ženských zakladateliek startupov, je pôvodom Rumunka s dlhoročnými skúsenosťami s IT a vývojom umelej inteligencie. Jej prvý startup doorie.io využíva umelú inteligenciu na snímanie tváre ľudí, čo pomáha identifikovať najvhodnejšiu ponuku hotela a spojiť ju s naplnením očakávania hostí. Tento startup bol veľmi úspešný v Spojených arabských emirátoch.
Aké je Tvoje životné motto?
Raz mi veľmi blízky človek povedal: „Dostaneš sa tak ďaleko, ako veľmi popustíš uzdu svojej mysli.“ A tak sa tejto myšlienky stále držím.
Na jesennej ITAPA 2022 budeš osobne. Prezradíš nám, o čom chceš hovoriť?
V skutočnosti sa budem venovať téme, ktorú som prezentovala v TedX minulý rok. Bola to téma „Ľudská myseľ a umelá inteligencia: na hranici medzi logikou a emóciami.“ Tentoraz sa zameriam na otázku týkajúcu sa chápania ľudskej mysle umelou inteligenciou. Sme tak pohltení AI, že niekedy zabúdame na mimoriadne veci, ktoré môže ľudská myseľ dosiahnuť, keď ju porovnáme so schopnosťami AI. Chcem poukázať na dôležitú úlohu, ktorú AI zohráva a bude zohrávať pri podpore inovácií, aby nás priviedla k vyriešeniu najväčších ľudských hádaniek. A dúfajme, že konečne nájdeme odpoveď na to, ako môžeme priniesť umelú inteligenciu do Mekky.
Podľa našich informácií si pracovala na projekte, ktorý dokázal na základe čŕt rozpoznať tvár ženy. Čo Ťa motivovalo pustiť sa do takéhoto projektu?
V skutočnosti som sa podieľala na vývoji koncepčného riešenia výzvy saudskej vlády. Toto riešenie malo zahŕňať napríklad využitie umelej inteligencie, internet vecí (IoT) a robotiku na bezpečné zvládnutie davu pútnikov idúcich do Mekky v podmienkach pandémie. Celá platforma bola vytvorená na koncepte rešpektovania súkromia a nezahŕňala priame rozpoznávanie tváre. Okrem toho by som sa nikdy dobrovoľne nezapojila do vývoja umelej inteligencie, ktorá môže ohroziť bezpečnosť a blahobyt ženy. Svoju prácu robím v súlade s etickými zásadami v oblasti umelej inteligencie a na svoje zásady budem vždy klásť dôraz.
Radi by sme overili tvrdenie, že Ťa v arabskom svete neprijali preto, že si žena, a tak si založila firmu v inej krajine.
Je to iba čiastočná pravda. Keď som založila svoj prvý startup, ktorý bol personalizovaným asistentom založeným na umelej inteligencii pre hotelový priemysel, zúčastnila som sa a zvíťazila v súťaži Dubai Futurism Competition. Bola som jedinou zakladateľkou a dostalo sa mi uznania za moju prácu a prínos v oblasti inovácií. Následne som však narazila na výzvy, keď som sa snažila presadiť na trhu, čo sa ukázalo ako neľahká misia aj vzhľadom na kultúrne rozdiely a pozíciu zakladateľky. Pokračovala som v práci a moje riešenie nakoniec kúpila poľská firma.
Prehľad aktivít Ancy D. Goron na poli umelej inteligencie:
- špecializovala sa na techniky formálneho uvažovania umelej inteligencie
a jej výskumná práca, ktorá sa venovala témam ako autonómne uvažovanie, spolupráca multi-asistenčných systémov a argumentačné techniky, boli publikované v najlepších časopisoch - vytvorila tiež inovatívneho asistenta AI, ktorý bol založený na konceptoch jej výskumnej práce, akým je kontextové povedomie a nepretržité uvažovanie, ktoré umožňujú cielenejšie a prispôsobivejšie pochopenie a predpovedanie ľudského správania (aplikované v oblasti hotelierstva a aktuálne aj v oblasti astronautiky)
- zúčastnila sa procesu tvorby koncepcií ako napríklad výzva v Mekke či výzva použitia satelitných údajov na boj proti zmene klímy
- firemné podnikanie je zamerané na poskytovanie poradenstva a odborných znalostí v oblasti AI
- pomáha spoločnostiam a mestám implementovať menšie riešenia AI s priamym vplyvom na rôzne odvetvia AI
- zúčastnila sa výzvy zameranej na energetickú efektívnosť pomocou AI organizovanú Stanfordskou univerzitou, kde so svojím tímom patrili medzi prvých 40 vedkýň na svete z viac ako 800 tímov najlepších vedcov
- svoje znalosti uplatnila aj pri vývoji konceptov a stratégií riešenia kognitívnych miest
- je mentorkou pre organizácie Women in Tech a Women in AI