Šikovné ajtáčky zlepšujú život v Keni, Indii aj Nigeri. Ako je to na Slovensku?
Stredoškoláčky, pozor. Máte nápad na svet zachraňujúcu appku? Povedzte nám o nej a získajte DITEC Opportunity Award 2021 priamo na Galavečere ITAPA!
Inšpiratívnym príbehom sú The Restorers – Reštaurátorky. Je to skupina aktivistiek z Kene, ktoré bojujú proti stále rozšírenej ženskej obriezke. Ich appka i-Cut už od roku 2017 pomáha dievčatám, ktoré si v rizikových situáciách môžu privolať pomoc, ale vie poskytnúť poradenstvo aj obetiam tejto nehumánnej praktiky. Výsledky dievčat z východu Afriky ich dostali až do Silicon Valley.
Presuňme sa však na ďalší kontinent. Mladá indická výskumníčka Sivareena Sarika aj s celou rodinou zažili poriadny šok, keď jej sesternica v 4. mesiaci tehotenstva za dramatických okolností prišla o bábätko. Rozhodla sa svoj život zasvätiť tomu, aby sa takéto situácie v budúcnosti opakovali čo najmenej. Spolu s tímom prepojili cez WhatsApp skupinu niekoľkých stoviek budúcich mamičiek a ich lekárov. Keď po pár mesiacoch počet správ prevýšil státisíce, rozhodla sa Sivareena urobiť appku PregBuddy. Tá je dnes hitom medzi indickými „tehuľkami“. Umelá inteligencia im odpovie na jednoduché otázky a kontaktuje odborníka, keď je situácia vážnejšia. Koľko bábätiek mesačne appka zachráni, samozrejme nie je možné odsledovať. Samotní gynekológovia ju však oceňujú ako efektívny nástroj, ako zostať v kontakte so svojimi pacientkami.
Krajina bez príležitostí. Neprajníci tak zvyknú označovať Niger. Krajina v strede Sahary pravidelne obsadzuje popredné miesta v rebríčkoch najchudobnejších krajín. A práve odtiaľto pochádza Salissou Hassane Latifa, ktorá sa rozhodla zmeniť svet k lepšiemu. Počas štúdia farmácie zistila, že chce životy zachraňovať pomocou IT. Jej appka Saro zachraňuje životy obetí dopravných nehôd. Okoloidúcim umožňuje komunikovať s profesionálnymi zdravotníkmi, navyše vysiela GPS signál, a tak záchranári prídu rýchlejšie. Aj za túto appku získala Salissou ocenenie Miss Geek Africa 2018. Dnes sa venuje najmä podpore dievčat so záujmom o technológie.
A čo my, Slovenky? Ako odpovieme svetu technológií? Zmeníme svet k lepšiemu?
Milé študentky slovenských stredných škôl, ak máte chuť zlepšiť svet, pošlite nám svoj nápad na appku, ktorá môže urobiť náš svet lepším miestom. Netreba nič dizajnovať ani „kódiť“, ide nám o zaujímavé nápady. Skúste nám poslať svoje idey a pošlite nám krátky dvojstranový text alebo12-slidovú prezentáciu alebo 3-minútové video či inú formu do konca októbra na adresu: studentka@ditec.sk. Možno práve vy si z galavečera kongresu Itapa, 10. novembra v Bratislave, odnesiete ocenenie DITEC OPPORTUNITY AWARD 2021 spolu s finančnou odmenou.
Dovidenia na ITAPA!
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024