Slovensko môže byť online tigrom
Internet u nás stále rastie a bude ešte viac. Podľa štúdie The Boston Consulting Group v spolupráci so slovenským Googlom by už v roku 2016 online ekonomika mohla tvoriť až 4,5% nášho HDP. O potenciáli Slovenska na internete bude na ITAPE prednášať country manager Googlu Rastislav Kulich.
„Slovensko je malá krajina závislá na obchodnej spolupráci so svetom. Preto považujem internetovú ekonomiku za veľmi dôležitú súčasť ekonomického rozvoja Slovenska v nasledujúcich rokoch,“ komentoval štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini.Online ekonomika už dnes vyprodukuje ročne 3,3% HDP, čiže 2,3 miliardy eur. To je väčší finančný objem než dokážu vyrobiť banky či telekomunikácie. Výkonom internetového hospodárstva vzhľadom k celkovej ekonomike sme dokonca už predbehli také krajiny ako Nemecko, Francúzsko, či Kanadu.
Najviac by pritom náš internet mohol vzrásť najmä v oblasti vývozu s vysokou pridanou hodnotou. Tzv. technologický export by sa v online ekonomike mohol vyšplhať až na 30 percent. Slovenskí IKT vývozcovia majú silnú schopnosť rásť v globálnom rozsahu a pomáhajú aj nášmu pracovnému trhu. Už dnes toto odvetvie zamestnáva približne 30-tisíc ľudí, čo predstavuje 2,3% pracovných miest u nás.
Slovensko však má čo vylepšovať. Krajina má na jednej strane veľmi dobrú internetovú infraštruktúru, no na druhej strane sú naše domácnosti slabo pokryté vysokorýchlostným signálom. Broadband je u nás dostupný len pre 55 percent ľudí, čo je najmenej v stredoeurópskom regióne. Slabinami sú tiež nízke využitie B2B transakcií, nedostatočná kvalita e-commerce služieb a digitálenho marketingu. Zaostávame aj v poskytovaní verejných online služieb. Ich úroveň 64% z celkového objemu služieb je najslabšia v rámci nášho regiónu.
Prednáška Rastislava Kulicha "Internetová ekonomika ako príležitosť pre Slovensko" sa uskutoční v druhý deň kongresu (25.10.) o 9:00.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024