Staňte sa partnerom

SMART projekty, ktoré menia život ľudí vo Višegrade

Sú to projekty, o ktorých ste možno nepočuli, no napriek tomu už dnes menia krajiny Višegradu k lepšiemu. Inteligentnejšia doprava v mestách, menej papierovačiek a behania po úradoch a v neposlednom rade aj kvalitnejšie služby občanom. Zistite viac...

Sú to projekty, o ktorých ste možno nepočuli, no napriek tomu už dnes menia krajiny Višegradu k lepšiemu. Poľske mesto Poznaň svojim obyvateľom sprístupnilo 3D mapu celého mesta, v ktorej môžu získať nie len katastrálne informácie, ale aj informácie o mestskej infraštruktúre. Maďarská obec Ceglédbercel s viac ako 4300 obyvateľmi je zas dokonalou ukážkou “inteligentnej obce”. Využíva totiž množstvo technológií, ktoré zvyšujú bezpečnosť v meste a uľahčujú komunikáciu občanov s úradmi. A nie len to. Obec takisto plánuje zlepšiť podnikateľské prostredie pre miestnych ľudí. Ti budú mať k dispozícii infraštruktúru a digitálne služby, ktoré im budú môcť závidieť aj veľké mestá.

 

Vedeli ste, že dopravu môžu riadiť aj inteligentné systémy? Vyskúšali si to v maďarskom Debrecene, v ktorom za pomoci mobilných aplikácií Waze a Rollet pomáhajú redukovať zápchy a presun obyvateľov v rámci mesta. V Brne zas slová “smart city” skloňujú na dennom poriadku. Druhé najväčšie české mesto sa rozhodlo vysporiadať s problémovým eGovernmentom vysporiadať po svojom. Jeho cieľom je vybudovať elektronický systém, vďaka ktorému už občania nebudú musieť chodiť po úradoch. O čosi lepšie než eGovernment je na tom v Česku eHealth. Projekt NIXZD.Cz má za cieľ vytvoriť spôsob, ako prenášať dáta pacientov bez toho, aby som sebou museli nosiť svoju zdravotnú kartu, nech už sú ošetrovaní kdekoľvek.

 

Čakanie na vyšetrenie je nepríjemné. Obzvlášť, ak je v rade pred vami niekoľko pacientov a vy netušíte, kedy si lekár nájde na vás čas. Tento problém sa snaží vyriešiť slovenský projekt elektronickej eČasenky, za pomoci ktorej bude lekár presne vedieť koľko pacientov na neho čaká a lepšie si rozvrhnúť svoju prácu. Pacienti zas nemusia čakať v preplnenej čakárni a riskovať, že sa nakazia od iných pacientov.

 

Pochopiť niektoré aspekty urbanistického plánovania nie je jednoduché. Obzvlášť, ak máte pred sebou obyčajné 2D mapy. V Poprade sú o krok ďalej a využívajú 3D vizualizáciu a rozšírenú realitu. Budovy a infraštruktúra sú vďaka tomu zobrazené v skutočných rozmeroch a poprechádzať sa tak môžete po meste obklopený skutočnými budovami tak, ako keby už boli postavené.


Viac na Medzinárodnom kongrese ITAPA...


Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným