Smartphony – ideálne pre komunikáciu samosprávy s občanmi
Prenosné, personalizované a presne lokalizované. To sú atribúty mobilných aplikácií, ktoré robia klasický koncept e-Governmentu beznádejne zastaraným. Veď, kto by už dnes spoliehal na PC, keď môže adekvátne komunikovať cez svoj mobilný telefón, ktorý je k dispozícii kedykoľvek a kdekoľvek?
Dnes už takmer 70 % predaných mobilov umožňuje využitie „smart“ aplikácií. Tieto aplikácie bývajú veľmi intuitívne a používať sa ich naučí takmer každý. Významne tak stúpa počet ľudí, s ktorými môže samospráva komunikovať cez ich mobilné zariadenia. Ale nejedná sa len o počet komunikujúcich. To ani zďaleka nie. Skutočný potenciál mobilných aplikácií v spočíva totiž v ich vyššej funkcionalite. Mobilné aplikácie umožňujú nielen okamžitú a presnú lokalizáciu v priestore. Prinášajú aj ďalší potenciál využitia pre organizácie v pôsobnosti samosprávy, ako napríklad pre odťahové služby, mestskú políciu a pod.Jeden z najlepších príkladov využitia lokalizačnej schopnosti predstavuje projekt City monitor, vďaka ktorému obyvatelia môžu cez mobil nahlasovať a komunikovať problémy a požiadavky v meste. Samospráva naopak dokáže tieto požiadavky efektívne spravovať a riešiť. Zo skúseností niektorých miest v Českej republike, kde sa projekt aplikoval, sa ukazuje, že zapojením obyvateľov do projektu významne klesajú administratívne náklady i čas potrebný na vyriešenie problému a zároveň rastie spokojnosť obyvateľov. Naopak aplikácie Občan v meste či Turista v meste sú ideálnym nástrojom na poskytovanie informácií od samospráv smerom k obyvateľov či návštevníkom a ich lepšiu orientáciu v meste/ regióne bez potreby Internetového pripojenia.
Využitie mobilných aplikácií je však oveľa širšie a ich rastúci význam pre samosprávy na kongrese ITAPA 2012 ozrejmí Pavel Burkalo zo spoločnosti QBSW, a.s. Jeho prednáška bude v prvý deň kongresu popoludní od 15:30.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024