Become a partner

Branislav Rovan

President of the Slovak Society for Computer Science

prof. RNDr. Branislav Rovan, PhD

President of the Slovak Society for Computer Science and Head of the Department of Computer Science, Comenius University in Bratislava

Biography

Graduated from Comenius University in Bratislava with major in mathematics and received his PhD in Computer Science from the University of Southern California in Los Angeles in 1972.

Joined Comenius University in Bratislava in 1972, designed the first comprehensive computer science program in Czechoslovakia, initiated in September 1973, and was one of the founding members of the Department of Computer Science established in 1974. Co-designed informatics education program, established in 1982, for preparing teachers of informatics for high schools. Currently full professor at the Comenius University in Bratislava and Head of its Department of Computer Science.

Spent several years as a visiting professor at universities in Kuwait (1981-83), Boston (1991), and Paderborn (1995-96) and was invited to give talks at many universities in Europe and USA and at conferences. Served on Boards of Directors of the European Mathematical Trust, the European Research Consortium for Informatics and Mathematics, and on the Council of the European Association for Theoretical Computer Science in the capacity of the Secretary General (1995-2006).

Served on numerous boards and committees related to research and education in Slovakia, most notably as the Vice-Chair of the Board of the Slovak Research and Technology Agency and the Chair of the Slovak Research Board for Information Society Development. Currently represents Slovakia on the Program Committee of the IDEAS Program within the 7th Framework Program.

Member of editorial boards of international scientific journals, member/chair of numerous program committees of leading scientific conferences in informatics in Europe. Principal investigator of research projects, both domestic and funded by the EU.

Broad scope expertise in informatics and information technologies with main focus on foundations, education, and information society issues.

prof. RNDr. Branislav Rovan, PhD

Predseda Výkonného výboru Slovenskej informatickej spoločnosti a vedúci Katedry informatiky FMFI Univerzity Komenského v Bratislave

Životopis

Vyštudoval matematiku na Univerzite Komenského v Bratislave a v roku 1972 získal titul PhD (Computer Science) na University of Southern California v Los Angeles.

Od roku 1972 pracuje na Univerzite Komenského v Bratislave, kde navrhol prvý komplexný študijný program v informatike v Československu, ktorý sa rozbehol od septembra 1973. Bol zakladajúcim členom Katedry informatiky, ktorá vznikla v roku 1974. Bol spolunavrhovateľom učiteľského štúdia informatiky, ktoré pripravuje učiteľov základných a stredných škôl od roku 1982. V súčasnosti je profesorom Univerzity Komenského a vedúcim Katedry informatiky FMFI UK.

Niekoľko rokov pôsobil ako hosťujúci profesor na univerzitách v Kuvajte (1981-83), Bostone (1991) a Paderborne (1995-96) a mal pozvané prednášky na mnohých univerzitách v Európe a USA, a na konferenciách. Pôsobil v radách riaditeľov v European Mathematical Trust, v European Research Consortium for Informatics and Mathematics, a ako člen Council of the European Association for Theoretical Computer Science vo funkcii Secretary General (1995-2006).

Pôsobil v mnohých radách a komisiách súvisiacich s výskumom a vzdelávaním na Slovensku, napríklad ako podpredseda Rady Agentúry pre podporu vedy a techniky a predseda Rady štátneho programu pre Budovanie informačnej spoločnosti. V súčasnosti je delegátom Slovenskej republiky v Programovom výbore Programu IDEAS v rámci 7. Rámcového programu.

Člen edičných rád medzinárodných vedeckých časopisov, člen/predseda mnohých programových výborov významných informatických vedeckých konferencií v Európe. Vedúci výskumných projektov financovaných v SR aj EU.

Expertíza so širokým záberom v oblasti informatiky a informaných technológií, s hlavným dôrazom na oblasti teoretických základov, vzdelávania a otázok  informačnej spoločnosti.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným