Špičkové vzdelávanie lekárov už aj na Slovensku: Virtuálny simulátor i školenia svetovej úrovne
Umelá inteligencia alebo vzdelávanie na „trenažéroch“ - simulátoroch má už dnes nezastupiteľné miesto aj v zdravotníctve. Lekári a zdravotnícki odborníci musia spolu s vývojom inovatívnych prístrojov a príchodom nových poznatkov neustále držať krok. Významne im pomáha aj simulované vyšetrovanie pacientov a unikátne digitálne vzdelávacie platformy zo širokého portfólia Siemens Healthineers.
Vzdelávanie na simulátore podporuje kvalitu a prináša efektivitu
Špecialisti v oblasti rádiológie sa môžu vzdelávať novým a nanajvýš veľmi praktickým spôsobom. Už aj na Slovensku je k dispozícii unikátny edukačný smart simulátor, ktorý prispieva ku kontinuálnemu vzdelávaniu personálu na viacerých rádiologických oddeleniach nemocníc, a to aj bez účasti školiaceho tímu. Zdravotníci sa vďaka nemu učia ovládať nové diagnostické prístroje, akými sú magnetická rezonancia alebo CT. Navyše si takto svoje schopnosti a znalosti môžu rozvíjať, zdokonaľovať a overovať si moderné inovatívne postupy. Jednoznačný prínos je v dosahovaní vyššej kvality a uplatnení tzv. precíznej diagnostiky pri vyšetrovaní pacientov s dôrazom na efektivitu. „Smart Simulator je inteligentné riešenie pre zdravotnícke zariadenia zo skupiny hybridného vzdelávania, ktoré zefektívňuje vyšetrovacie procesy. Vďaka nemu má rádiologický personál plnohodnotnú skúsenosť s reálnym medicínskym prístrojom. Týmto spôsobom sa tiež zvyšuje úroveň odbornosti personálu. Zároveň sa optimalizuje doba vyšetrovania pacientov, čo má jednoznačný pozitívny ekonomický dopad na efektívnejšiu prevádzku zdravotníckeho zariadenia a komfort pacienta pri vyšetrení,“ vysvetľuje Peter Brezina, vedúci Customer Services Siemens Healthineers Slovensko. Smart Simulator je profesionálny online nástroj určený pre používateľov diagnostických a zobrazovacích prístrojov Siemens Healthineers.
V čase pretrvávajúceho globálneho nedostatku medicínskeho personálu v nemocniciach je jeho veľkou výhodou, že personál sa už nemusí osobne zúčastniť zaškolenia na nové prístroje, čo bola v minulosti jediná možnosť. Pracovníci môžu aj naďalej absolvovať zaškolenie priamo v nemocnici, teraz však v takom čase, ktorý je najefektívnejší s ohľadom na plynulý chod oddelenia. Manažment pacienta sa vďaka tomu stáva jednoduchším, nakoľko nie je nutné presúvať termíny vyšetrení z dôvodu prebiehajúceho školenia. So simulátorom sa totiž užívatelia vzdelávajú doslova kedykoľvek a odkiaľkoľvek. „Smart Simulator môže byť spustený priamo z osobného počítača a vzdelávanie prebehne práve vtedy, keď to najviac vyhovuje užívateľovi,“ dopĺňa Peter Brezina.
Vedomosti od svetovej špičky
Prostredníctvom Smart Simulatora je možné zapojiť sa tiež do školení a workshopov čo umožňuje priamu interakciu medzi školiteľmi a zdravotníkmi. Podobne funguje aj prémiová vzdelávacia platforma PEPconnect od Siemens Healthineers, ktorá ponúka viac ako 600 vzdelávacích personalizovaných modulov. Podporuje tiež využitie všetkých funkcionalít diagnostických a terapeutických prístrojov Siemens Healthineers. „PEPconnect je online edukačná platforma pre jednotlivcov. Je vytvorená pre potreby medicínskych špecialistov v zdravotníctve s cieľom zvýšenia ich kompetencií, procesnej efektivity a pracovného výkonu,“ vysvetľuje P. Brezina.
Vyšší rast výkonnosti celého zdravotníckeho zariadenia, je možné účinne riadiť pomocou predplatenej služby PEPconnections. Tá podporuje zdravotnícke zariadenia pri zvyšovaní výkonnosti. Vďaka integrovanému systému a správcovským funkciám je vhodná aj pre komplexné riadenie procesu vzdelávania personálu v nemocniciach s možnosťou tvorby a zdieľania vlastného obsahu.
Ďalšia unikátna vzdelávacia aplikácia Siemens Healthineers s názvom Cinematic Anatomy je určená predovšetkým na výučbu anatómie na lekárskych univerzitách a odborných zdravotných školách. Môže však významne prispieť aj k lepšej vedeckej a interdisciplinárnej interakcii v medicíne. V nemocniciach je jej využitie veľmi praktické a obľúbené, pretože pomáha vizualizovať pacientom diagnózy, čím výrazne prispieva k zlepšeniu komunikácie s pacientmi. Zdravotníckemu personálu pomáha vizualizovať orgánové štruktúry a optimalizovať napr. chirurgické postupy plánovaných intervenčných zákrokov. Prínosom je možnosť za pomoci 3D okuliarov vizualizovať a „predsimulovať“ operačný zákrok. Táto možnosť je nesmierne prínosná pre poslucháčov lekárskych odborov. Nástroj je vhodný aj pre vizualizáciu revízie anatomických pooperačných zmien a porovnávanie dosiahnutého progresu aplikovaných liečebných postupov.
Precízne vyšetrenia pacientov bez stresu
Špičkové prístroje akými sú magnetická rezonancia, digitálne röntgenové prístroje či CT skenery, prispievajú k precíznej diagnostike a tým aj k záchrane životov pacientov. Umožňujú lekárom presne identifikovať príznaky a príčiny rôznych závažných ochorení. „Mozgom“ týchto prístrojov je ich softvérové vybavenie, ktoré sa kontinuálne vyvíja. Pritom sa stále viac využívajú prvkov umelej inteligencie a zobrazujú sa stále väčšie detaily ľudského tela. Na udržanie ich špičkovej technologickej úrovne je potrebná aj priebežná aktualizácia softvéru. Zdravotnícki špecialisti si sami vyžadujú klinickú potrebu prístupu k novým informáciám a postupom. Z prieskumu uverejnenom na webovej stránke BeaconLive, ktorá sa zaoberá profesijným vzdelávaním v zamestnaní vyplýva, že až 68 % zamestnancov oslovených spoločností je presvedčených, že vzdelávanie a ich rozvoj patrí popri primeranom ohodnotení k najdôležitejším atribútom kvalitného zamestnania.*
Know-how a úroveň zručností zamestnancov jednoznačne ovplyvňuje ich pracovný výkon, a platí to aj v zdravotníctve. Kontinuálne vzdelávanie a školenia pomáhajú zvyšovať sebadôveru a rozvíjajú ľudský potenciál. V súčasnosti by malo byť štandardom, že zamestnancom ponúknete špičkové vzdelávanie prostredníctvom moderných zariadení. Trendom je individuálne vzdelávanie sa aj v domácom prostredí. Je obrovským prínosom, ak si špecialista natrénuje vyšetrovanie pacientov napríklad na MR-ku najskôr na simulátore. Vopred zoptimalizované a verifikované nastavenia sekvencií si následne vie priamo importovať do skutočného prístroja a použiť ich bez ďalšieho časového zdržania. V praxi je potom takto zaškolený pracovník efektívnejší, pracovné úkony zvláda s prehľadom a navyše sa výrazne obmedzujú stresové situácie a klesá chybovosť. Aj samotné vyšetrenie je vďaka maximálnemu využitiu funkcionalít nových diagnostických prístrojov jednoduchšie a rýchlejšie.
________________
*Zdroj:https://www.beaconlive.com/blog/embracing-a-hybrid-learning-model-for-corporate-training-development (z roku 2022)