Emil Fitoš
Po štúdiách a podnikaní strávil Emil Fitoš viac ako 20 rokov pracovného života v spoločnosti Siemens, neskôr v spoločnosti Atos. V roku 2014 sa stal generálnym riaditeľom Atos Slovensko a Česká republika. Pod jeho vedením bol Atos jednou z popredných spoločností na trhu s významným inovačným prínosom. 21. júna 2017 bol zvolený za prezidenta IT Asociácie Slovenska a funkciu obhájil aj v rokoch 2019, 2021 a 2023. Pôsobí ako poradca vlády SR a podpredseda Rady vlády SR pre digitalizáciu verejného sektora a jednotný digitálny trh. Dianie v digitalizácii Slovenska ovplyvňuje aj cez svoje zapájanie sa do aktivít Digitálnej koalície a Centra pre umelú inteligenciu AISlovakIA. Je generálnym riaditeľom Slovenského centra digitálnych inovácií (známe pod skratkou SCDI), najväčšieho európskeho digitálneho inovačného hubu na území Slovenska.
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
-
Vstup bežnej firmy do sveta umelej inteligencie (17:20 - 17:40)
-
DISKUSIA "Čo sa podarilo a nepodarilo v IT projektoch?“
-
Post-mortem analýza projektov
-
Ako rozmýšľajú firmy, ktoré sa rozhodli ísť cestou digitálnej transformácie
Spoločnosti, ktoré sa rozhodli pre digitálnu transformáciu, narážajú na množstvo problémov. Nemali by sme však podceňovať ich schopnosť zorientovať sa a robiť správne kroky. Na základe prieskumu, ktoré urobilo Slovenské centrum digitálnych inovácií (SCDI) na vzorke viac ako 100 spoločností, sa pokúsime identifikovať priority slovenských firiem. Uvidíme, do čoho už investovali a do čoho ešte plánujú investovať. Ukážeme si, aký je ich postoj k pokročilým technológiám vrátane umelej inteligencie. Zároveň sa pozrieme na to, ako veľmi si spájajú digitálne technológie so zelenou transformáciou. Popri štatistikách sme v SCDI zhromaždili aj množstvo stanovísk a názorov, ktoré môžu objasniť, ako firmy vidia svoje potreby. Vieme ich porovnať s tým, čo sa ponúka ako pomoc z verejných zdrojov, napríklad z Plánu obnovy a odolnosti alebo štrukturálnych fondov EÚ. -
DISKUSIA "Nové priority slovenského eGovernmentu"
-
Diskusia "Nové technológie, nové príležitosti"
-
ITAPA OPEN TALK: Technológie a zdroje pre zelenú budúcnosť
Kamil Šaško, Ministerstvo hospodárstva SR (pozvaný) -
Zelené technológie a ich význam
-
Odporúčania pre efektívnu digitalizáciu (alebo Čo novej vláde neodporúčame)
Každá nová garnitúra dostáva pri nástupe množstvo rád. Úradníci a poradcovia poukazujú na dôležité dokumenty, ktorých sú spoluautormi. Lobisti dávajú najavo, že vedia pomôcť a generujú nápady na počkanie. Tí, ktorí sa cítili byť vynechaní, upozorňujú, že veci treba robiť inak. Kdekto má v zásuvke projekty a opatrenia, ktoré boli v minulosti neprávom opomínané. Zohľadňovanie všetkých možných cieľov a protichodných záujmov viedlo v nedávnej minulosti k nerealistickým prísľubom, nenaplneným očakávaniam, mikromanažmentu, ale aj k ignorovaniu strategických vecí, rozhodnutiam pridávať plyn a zároveň aj dupať na brzdu. Zodpovedný manažér by sa mal pozrieť na kapacity, ktoré realisticky bude mať k dispozícii, porovnať ich s požiadavkami, ktoré sa naňho valia a položiť si otázku „ČO NEROBIŤ?“. Emil Fitoš bude vo svojom príspevku hovoriť o tom, ktoré priority v skutočnosti nie sú prioritami, ktoré aktivity sú mrhaním energiou a aké prísľuby radšej nedávať. -
Konkurencia v štátnom IT
Jeden cieľov Programového vyhlásenia Vlády SR, ktorá prednedávnom ukončila svoje pôsobenie znel: „Vláda SR zavedie inovatívne formy nákupu v IT (agilné obstarávanie, otvorené rámcové dohody – tzv. digitálne trhovisko), aby tým po vzore krajín, ktoré sú lídrami informatizácie, podporila konkurenciu.“ Z dnešného pohľadu je zrejmé, že počet súťaží sa zvýšil, avšak počet firiem, ktoré ich vyhrávajú sa znížil. Sme svedkami narastajúceho nezáujmu IT firiem o verejné zákazky. Dôvodom je kombinácia javov - metódy obstarávania, prax pri stanovovaní predbežných hodnôt zákaziek, neodstrániteľná alebo dokonca rastúca byrokracia. Nepodarilo sa pritiahnuť vo väčšom počte nové firmy do verejného sektora. Nepodarilo sa ani zvýšiť kompetencie štátu zákazníka, tým, že by sa zásadne zvýšil počet informatikov na strane štátu. Vznikajú tu nové fenomény, ako predátorské ponuky, ktoré mieria hlboko pod predbežnú hodnotu zákazky. Štát je vysoko rizikovým zákazníkom a IT firmy, ktoré sa dokážu presadiť na iných trhoch tak vo zvýšenej miere robia. Cesta von z tohto stavu nebude jednoduchá. Prvým predpokladom, ako na ňu vyraziť, je prestať pretvárať vzťah IT sektora a verejnej správy na politiku, priznať si realitu a začať sa chovať manažérsky a profesionálne.
VIDEOZÁZNAM -
DISKUSIA "Prečo je ťažké stať sa dobrým?"
Slovensko v medzinárodnom porovnaní DESI (The Digital Economy and Society Index) sústavne zaostáva. Skúsili sme investovať veľké prostriedky. Nepomohlo. Riadenie sa centralizovalo, no aj tak nevidíme žiaden dramatický posun. Zvýšila sa miera kontroly projektov, ale stále sme v hodnotení medzinárodných indexov na tom zle. Prečo? Čo robíme zle? Chceme byť úspešní! Máme na to právo! Ako ho naplniť?
EMIL FITOŠ, ITAS: "Tvrdenie o veľkých preinvestovaných prostriedkoch do digitalizácie je diskutabilné. Nie je to podložené číslami, empirické dáta ukazujú niečo iné. Popri nevyvážených investíciách je tu niekoľko ďalších faktorov, ktoré predurčujú trajektóriu Slovenska na ceste k digitalizovanej spoločnosti. Niektoré sú pozitívne a niektoré negatívne. Posilnenie pozitívnych vplyvov a eliminácia tých negatívnych by si vyžadovalo zmeny vo viacerých dnešných paradigmách. To nemusí byť ľahké ani politicky priechodné."
VIDEOZÁZNAM
-
DISKUSIA "Čo môže ponúknuť slovenské AI?"
Lídri slovenskej umelej inteligencie prezentujú zaujímavé projekty, spolupráce, riešenia z oblasti umelej inteligencie.
EMIL FITOŠ, AISlovakIA: "V doméne umelej inteligencie stále ešte prebieha intenzívny vývoj a nové architektúry aj aplikácie AI sa zjavujú neustále. Popri tom je však A| už desať rokov nasadzovaná a prakticky využívaná. Aj na Slovensku sú spoločnosti, ktoré majú komponenty založené na umelej inteligencii zaradené do svojich riešení a poskytujú ich na komerčnej báze. V paneli bude krátko odprezentovaný stručný prehľad, v akých oblastiach môžu už dnes slovenskí zákazníci využívať výhody umelej inteligencie a ako sa môžu dozvedieť viac."
Emil Fitoš, AISlovakIA
Tomáš Vinař, Univerzita Komenského v BA
Ivana Budinská, SAV
Matej Pecháč, TACHYUM
VIDEOZÁZNAM -
Diskusia "Nákup v štátnom IT"
ERIK HEVESI, MIRRI: "Aj vo verejnom obstarávaní je možné dosahovať dobré výsledky, len musia chcieť obe strany.“
Jozef Graňačka, Slovensko IT
Erik Hevesi, MIRRI
Emil Fitoš, ITAS
Peter Kubovič, Úrad verejného obstarávania SR
Marián Marek, ITAS
VIDEOZÁZNAM -
DISKUSIA "Transformácia priemyslu"
EMIL FITOŠ, ITAS: "Slovensko je závislé na svojom priemysle. Starostlivosť o to, aby bol konkurencieschopný a aby prosperoval by mala byť jedným z prvoradých záujmov štátu. Keďže digitalizácia firiem je kľúčovou podmienkou budúcej konkurencieschopnosti, Európska únia aj Slovensko vytvárajú sieť digitálnych inovačných hubov, ktoré majú slúžiť na podporu digitálnej transformácie podnikov. Zaujímavé bude vymeniť si názory na to, ako vyzerá doterajšie poznanie potrieb firiem."Artur Bobovnický, SIEA
MARWAN OGHLI, TACHYUM: "Inovácie a rast výkonu výpočtovej techniky zakladajú nové odvetvia v priemysle 21. storočia. Slovenský superpočítač môže mať obrovský vplyv a prínos k rozvoju týchto odvetví, je to potenciál, ktorý môže výrazne zmeniť priemysel na Slovensku."
ARTUR BOBOVNICKÝ, SIEA: "Slovenský priemysel je kľúčovým prvkom ekonomického a sociálneho rozvoja Slovenska. Aby priemysel bol aj naďalej motorom našej prosperity, musíme nastúpiť na cestu zelenej a digitálnej transformácie, čo pomôže firmám, ktoré vo svojej stratégii ešte nemajú zakotvené jasné ciele smerujúce ku kontinuálnemu zvyšovaniu svojej výkonnosti, produktivity a konkurencieschopnosti. Zároveň platí, že budúce stratégie by mali vnímať nielen potreby firmy, ale aj jej zamestnancov, čo je princíp, na ktorom je založená definícia priemyslu 5.0."
Emil Fitoš, ITAS
Marwan Oghli, TACHYUM -
Duelanti
-
DISKUSIA na tému priemysel 4.0
-
DISKUSIA na tému priemysel 4.0
-
DISKUSIA: Transformácia priemyslu
-
ITAPA OPEN TALK: Ako zo Slovenska urobiť inovačnú veľmoc
Diskutujúci: Emil Fitoš (ITAS), Martin Kanovský (Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR), Peter Lukeš (podnikateľ a investor), Ivan Mikloš (MESA10), Andrej Krupa (Simplicity), Dušan Velič (Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR)
VIDEOZÁZNAM -
Prezentácia