Staňte sa partnerom

Erich Šašinka

CEO EEA, člen Komisie pre otvorené štandardy, SR
RNDr. Erich Šašinka

Je CEO slovenskej spoločnosti EEA communication solutions. Profesionálnu kariéru začal na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde tri roky prednášal informatiku.

V roku 1990 založil jeden z prvých "software house" na Slovensku, spoločnosť Softlantis s.r.o., kde pracoval ako manažér a programátor.

Od roku 2000 sa sústreďuje na internetové technológie a riešenia o zameraním na Open Source riešenia. V roku 2003-2004 sa aktívne zúčastnil na výskumno-vývojovej úlohe "Open Source infraštruktúra", ktorá mala určiť vhodnosť či nevhodnosť použitia OSS v štátnej správe, školstve a SME.
.
  • Výsledky projektu OSIN a plán aktivít v SR v súvislosti s OS vo VS

    Spoločnosť EEA s.r.o. realizovala na objednávku MŠ SR výskumnú úlohu v oblasti Open Source. Cieľom úlohy bolo posúdiť možnosť nasadenia tzv. Open Source softvéru (nízkonákladového softvéru) v štátnej správe a samospráve, školstve a sektore malého a stredného podnikania na Slovensku, ďalej vyčísliť eventuálne úspory a navrhnúť koncepciu nasadenia a podpory. Viac informácií o úlohe a postupe riešenia nájdete na stránkach prístupných z menu vľavo.

    Po viac ako ročnej analýze situácie v cieľových oblastiach skončila úloha záverečnou odbornou oponentúrou s týmito závermi:
    Open Source softvér je možné nasadzovať v IT infraštruktúre verejnej správy, školstva a sektore malého a stredného podnikania na Slovensku ako plnohodnotnú alternatívu k tradičnému proprietárnemu (komerčnému) softvéru a vo verejných súťažiach na dodávky informačných technológií je to potrebné brať do úvahy.

    Ak by sa informatizácia spoločnosti naplno rozbehla a nasadenie a využívanie informačných technológií vo verejnej správe a špeciálne v školstve a sektore malého a stredného podnikania by sa začalo aspoň postupne blížiť úrovni vyspelých ekonomík, mohli by sa úspory v horizonte 6-8 rokov pri konzervatívnych odhadoch vyšplhať až na úroveň takmer 18 miliárd Sk.

    Nasadzovanie je pritom možné previesť postupne, s minimálnymi nákladmi, bez vážnych rizík, do rôznej úrovne podľa potreby, pričom jedným s výstupov úlohy výskumu a vývoja bol aj reálny návrh koncepcie nasadenia a podpory Open Source softvéru.

    Za týchto okolností je nutné konštatovať, že pri masovejšom nasadení Open Source softvéru by vznikli také markantné úspory a naviac s takými dôležitými pozitívnymi sekundárnymi dôsledkami pre celú spoločnosť, že jeho použitie by v takomto meradle výrazným spôsobom urýchlilo celkový proces informatizácie spoločnosti.

    Vzhľadom k tomu, že smerujeme k znalostnej ekonomike, nasadenie Open Source softvéru vo verejnom sektore sa stáva otázkou strategického významu pre celú spoločnosť.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies