Ivan Štich
Prof. Ivan Štich pracuje na Fyzikálnom ústave SAV kde sa venuje najmä počítačovému modelovaniu elektrónovej štruktúry tuhých látok. Je autorom prvých paralelných kódov a nových výpočtových metód elektrónovej štruktúry. V súčasnosti sa venuje najmä 2D materiálom a ich modelovaniu metódami kvantového Monte Carla, ktoré rozvíja v Európskom centre excelentnosti pre exascale computing, TREX.
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
-
Modelovanie 2D polovodičov metódami exascale computingu
Dva-dimenzionálne (2D) materiály, ktoré majú hrúbku jedného atómu, už spôsobili revolúciu vo vede a majú potenciál privodiť aj technologickú revolúciu svojimi unikátnymi elektrickými, optickými, termálnymi, spinovými a magnetickými vlastnosťami. V r. 2010 bola za tieto materiály udelená Nobelova cena Geimovi a Novoselovovi. Na príklade 2D fosforénu prezentácia ukáže, ako je možné modelovať elektrónové vlastnosti ultra-presnými stochastickými metódami kvantového Monte Carla. Tieto metódy sú jednými z mála v tejto oblasti, ktoré sú vhodné na exascale computing.
Exascale superpočítače a exascale computing sú pre bežného človeka zrejme veľmi vzdialené pojmy rovnako ako sú elektronické materiály, ktoré používame v zariadeniach každodenného života. Prezentácia jednoduchým spôsobom ukáže modelovanie vlastností jedného perspektívneho materiálu (2D fosforénu) metódami kvantového Monte Carla, ktoré sú predurčené pre exascale superpočítače a výsledky takého modelovania na pre-exascale superpočítači, na ktoré bolo treba cca. 30 miliónov corehours.
VIDEOZÁZNAM