Ján Hargaš
Je odborník na digitálnu transformáciu s viac ako 15-ročnými skúsenosťami na Slovensku a v zahraničí. Zasadzuje sa za transparentné štátne IT, zvyšovanie kvality štátnych služieb pre používateľov a digitálnu transformáciu slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Vyštudoval medzinárodný obchod na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V roku 2016 spoluzaložil občianske združenie Slovensko.Digital, kde v rokoch 2016 – 2019 zastával pozíciu výkonného riaditeľa. Od roku 2020 pôsobil ako poradca ministerky pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu. Od júla 2021 do februára 2022 zastával funkciu štátneho tajomníka pre informatizáciu na Slovensku.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024
-
ITAPA OPEN TALK
-
ITAPA OPEN TALK: Pohľad politikov na budúcnosť digitalizácie
-
Spolupráca a podpora aktivít Digitálnej koalície zo strany vlády
Mário Lelovský, predseda predsedníctva Digitálna koalícia
Ján Hargaš, štátny tajomník MIRRI SR
Juraj Káčer, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR -
Diskusia na tému "chýbajúce ľudské zdroje"
Martina Antošová, poradca generálneho tajomníka služobného úradu, MZ SR
Slavomír Partila, štátny tajomník, MŠVVaŠ SR
Katarína Lanáková, MPSVaR SR
Ján Hargaš, štátny tajomník, MIRRI SR
Zástupca min zdravotníctva
Mário Lelovský, Digitálna koalícia
Peter Ferjančík, generálny tajomník služobného úradu, MZ SR
VIDEOZÁZNAM -
DISKUSIA "Prečo je ťažké stať sa dobrým?"
Slovensko v medzinárodnom porovnaní DESI (The Digital Economy and Society Index) sústavne zaostáva. Skúsili sme investovať veľké prostriedky. Nepomohlo. Riadenie sa centralizovalo, no aj tak nevidíme žiaden dramatický posun. Zvýšila sa miera kontroly projektov, ale stále sme v hodnotení medzinárodných indexov na tom zle. Prečo? Čo robíme zle? Chceme byť úspešní! Máme na to právo! Ako ho naplniť?
EMIL FITOŠ, ITAS: "Tvrdenie o veľkých preinvestovaných prostriedkoch do digitalizácie je diskutabilné. Nie je to podložené číslami, empirické dáta ukazujú niečo iné. Popri nevyvážených investíciách je tu niekoľko ďalších faktorov, ktoré predurčujú trajektóriu Slovenska na ceste k digitalizovanej spoločnosti. Niektoré sú pozitívne a niektoré negatívne. Posilnenie pozitívnych vplyvov a eliminácia tých negatívnych by si vyžadovalo zmeny vo viacerých dnešných paradigmách. To nemusí byť ľahké ani politicky priechodné."
VIDEOZÁZNAM
-
DISKUSIA "Životné situácie 3.0"
Koniec éry tradičnej byrokracie? Na svoju dobu prekvapivo vyspelú administratívu nám zanechala Mária Terézia. Až teraz, po viac ako 250 rokoch prichádza vážne mienené úsilie o zmenu, ktorá ukončí jednu epochu budovania funkčného štítu. Zmenu, kedy sa z pohľadu občanov zotrú hranice medzi úradmi a rieši sa konkrétna životná situácia. Podarí sa tento pokus? Podarí sa prekonať rezortizmus, striktnú deľbu kompetencií v prospech kooperácie?
PATRIK PLACHÝ, RED HAT: Pandemie testovala odhodlání mnoha podniků. Mnoho z nich se dokázalo rychle přizpůsobit, ale byly některé, které s přechodem bojovaly. Organizace veřejného sektoru si na druhé straně nemohou dovolit padnout. Zodpovídají za poskytování základních služeb, jako je zdravotnictví, školství, sociální zabezpečení a nespočet dalších oblastí veřejné správy a politiky. Mnoho služeb nadále funguje na plnou kapacitu a zároveň přidává nové digitální funkce, jako je monitorování.
Open source byl nástrojem pro organizace veřejného sektoru při implementaci otevřených hybridních cloudových a multi-cloudových strategií na podporu modernizace a kulturních změn s cílem řešit zvýšené politické obavy týkající se uzamčení a přenositelnosti. Probíhá také velký program veřejného cloudu, který zcela změní tvář veřejných financí a investic v členské zemi EU.Ján Hargaš, MIRRI
Juraj Káčer, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Ľubor Illek, Slovensko.Digital
Pavol Frič, ITAS
VIDEOZÁZNAM -
DISKUSIA na tému životné situácie 2.0
Diskusiu moderuje Marta Jančkárová.
Michal Ilko, Sociálna poisťovňa: „Elektronická PN významne zjednoduší poistencovi postup v životnej situácii, keď by sa mal sústrediť na liečbu. Je to prvá služba štátu, kde povinné kroky nemusí vykonať občan, ale celý proces zaňho vykonajú úrady. Vzájomnou spoluprácou lekára, NCZI a Sociálnej poisťovne znížime byrokratickú záťaž a ušetríme čas i námahu lekárom, zamestnávateľom a najmä pacientom. Občanovi, ktorý je chorý, tak už ostáva jediná starosť – liečiť sa.“
VIDEOZÁZNAM -
Duelanti
-
DISKUSIA: Propaganda a dezinformácie ako zbraň - aj vo vojne na Ukrajine
Diskusia sa zameria na tieto témy:
- Je slovenské obyvateľstvo obeťou propagandy?
- Kedy to všetko začalo?
- Ako sa propaganda mení v čase vojny a v čase mieru?
- Ako rozoznať propagandu a ako sa pred ňou brániť?
- Ako je Slovensko pripravené na boj proti propagande a dezinformáciám?
- Aké kroky v boji proti dezinformáciám podnikla Európa od začiatku vojny?
- Je správne blokovanie obsahu na internete?
- Aká má byť rola skutočnej žurnalistiky?
Ján Hargaš - štátny tajomník, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Marián Majer - štátny tajomník, Ministerstvo obrany SR
Dušan Ondrušek - psychológ, PDCS
Vladimír Šnídl - novinár, Denník N
Moderátorka:
Zuzana Kovačič Hanzelová
-
Digitálna transformácia Slovenska
-
DISKUSIA: Digitálna budúcnosť Slovenska
DISKUSIA
paneloví spíkri
Vladimír Bednár, MF SR
Ján Bučkuliak, Úrad vlády SR
Kamil Fako, MV SR
Ján Hargaš, MIRRI
Ľubor Illek, Slovensko.Digital
Marián Marek, ITAS
VIDEOZÁZNAM
-
ITAPA OPEN TALK: Ako vybudovať funkčný digitálny štát, alebo prečo by sa to teraz malo podariť?
Diskutujúci
Michal Géci, Úrad vlády SR
Ján Hargaš, MIRRI
Peter Kulich, Slovensko.Digital
Pavol Frič, ITAS
Martin Sůra, ATOS IT Solutions and Services
VIDEOZÁZNAM
-
Úvodný príhovor moderátora
-
Niečo špeciálne na záver
Pripomenieme si dôležité výročia a ich presah do informatizácie. Zamyslíme sa tiež nad tým, aký príbeh píšeme posledné roky a ako skutočne hacknúť budúcnosť slovenskej informatizácie.
Videozáznam -
Výročný okrúhly stôl
-
Diskusný panel
-
Diskusia
-
Návrat do futbalovej šatne
Na jeseň 2015 zazneli kritické pohľady na stav informatizácie na Slovensku. Predmetom prezentácie bude niekoľko príbehov, ktoré ilustrujú, kam sme sa za 2,5 roka posunuli a prečo stále potrebujeme vyvetrať v našej pomyselnej "futbalovej šatni", aby sa v štátnom IT lepšie pracovalo a podnikalo.
Videozáznam -
Potrebujeme nový impulz?
Za dva roky od zásadného prejavu prezidenta SR na konferencii ITAPA sa v štátnom IT viacero vecí zmenilo. Ustúpme pár krokov a oceňme to, čo sa už podarilo. No položme si zároveň otázku, či časom nevyprchal impulz, ktorý zmeny spustil a ako sa každý stakeholder v informatizácii môže k tomu postaviť.
Videozáznam
-
Potrebujeme nový impulz?
Za dva roky od zásadného prejavu prezidenta SR na konferencii ITAPA sa v štátnom IT viacero vecí zmenilo. Ustúpme pár krokov a oceňme to, čo sa už podarilo. No položme si zároveň otázku, či časom nevyprchal impulz, ktorý zmeny spustil a ako sa každý stakeholder v informatizácii môže k tomu postaviť.
Videozáznam