Staňte sa partnerom

Juraj Krúpa

Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť, predseda
Juraj Krúpa je v súčasnosti predsedom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Za poslanca bol zvolený v roku 2020 a je členom politickej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Juraj Krúpa bol pred zvolením do Národnej rady SR v rokoch 2016-2019 programovým riaditeľom programu bezpečnosti a obrany v nezávislej mimovládnej organizácii Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku. Počas týchto rokov sa mu podarilo stať sa hlavným odborníkom pre médiá, ktorým poskytoval analýzy a vyjadrenia k medzinárodnej i domácej obrannej a bezpečnostnej politike a aktuálnym problémom. Skúsenosti s obrannou politikou, krízovým manažmentom a bilaterálnymi a multilaterálnymi vzťahmi nadobudol počas rokov pôsobenia na Ministerstve obrany SR. Ďalej Juraj Krúpa v rokoch 2013-2016 pôsobil na Stálej delegácii SR pri NATO.
Juraj Krúpa je držiteľom titulu doktora filozofie v odbore medzinárodné vzťahy, ktorý získal na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Okrem toho vyštudoval program pokročilých štúdií terorizmu v Centre bezpečnostných štúdií Georgea C. Marshalla v Garmisch-Partenkirchene v Nemecku, ako aj program bezpečnosti v ázijsko-pacifickej oblasti na Univerzite národnej obrany PLA v Pekingu. Hovorí plynule anglicky, nemecky a francúzsky.
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
  • Diskutéri ITAPA OPEN TALK: Bezpečnosť v novom svete
    Juraj Krúpa, Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť: „Nové technológie vs staré myslenie. Najväčšou hrozbou dnes nie sú nové technológie, ale spiatočnícke myslenie využívajúce moderné technológie s cieľom dosiahnuť návrat do minulosti.“

    Pavel Macko, expert na obranu a bezpečnosť: „Pred dvadsiatimi rokmi sme si mysleli, že revolúcia vo vojenstve v dôsledku digitalizácie definitívne odstráni vojnovú hmlu. To sa stalo, ale inak ako sme čakali. Technológie priniesli tri nové koncepty: situačný prehľad veliteľov o bojisku, C4ISR (systémy velenia, riadenia, komunikácie, počítače, spravodajstvo, pozorovanie a prieskum) a presné použitie sily. Napriek tomu sme sa v prvej veľkej vojne digitálnej éry ocitli vo vojnovej hmle a multidoménovom konflikte na všetkých úrovniach."

    VIDEOZÁZNAM ITAPA OPEN TALK


     
  • Diskutéri ITAPA OPEN TALK: Bezpečnosť v novom svete
    Diskusiu moderuje Marta Jančkárová.

    Nový typ konfliktov v novom svete. Prvá vojna, ktorá presiahla fyzické rozmery a preliala sa aj do virtuálneho sveta. Tak asi vojde do dejín katastrofa, ktorá sa deje na Ukrajine. Vojna, ktorá sa odohráva aj na sociálnych sieťach, na diskusiách, ale aj prostredníctvom kybernetických útokov. Vojna, kde získanie a rýchle spracovanie informácií, napríklad z telefónnej siete, môže viesť k efektívnym taktickým útokom. Aké sú teda skúsenosti z vojenského konfliktu v Európe? Ako sa prekreslí bezpečnostná mapa Európy a aký to má dopad na digitálny rozmer vojenského konfliktu? Kto vyhráva v súboji o verejnú mienku? Prečo sa Ukrajina nerozpadala pod náporom dezinformačnej kampane? Prečo nevidíme rozsiahle úspešné kybernetické útoky? Aké nečakané digitálne nástroje sa objavili?

    Juraj Krúpa, Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť: „Nové technológie vs staré myslenie. Najväčšou hrozbou dnes nie sú nové technológie, ale spiatočnícke myslenie využívajúce moderné technológie s cieľom dosiahnuť návrat do minulosti“
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným