Staňte sa partnerom

Ľubor Illek

Slovensko.Digital, zakladateľ

Je jedným zo zakladateľov občianskeho združenia Slovensko.Digital, v ktorom pôsobí dodnes. Dlhodobo sa venuje dianiu v oblasti e-Governmentu, prioritne v témach riadenia údajov, elektronického podpisu, autorského práva, bezpečnosti, hodnotenia projektov e-Governmentu. Od roku 2003 je členom Slovenskej informatickej spoločnosti. V roku 2009 bol jedným zo zakladajúcich členov Spoločnosti pre otvorené informačné technológie, v ktorom sa venoval presadzovaniu ideí otvorenosti v tvorbe verejných politík, najmä v oblasti OpenData, otvorených štandardov a používaní slobodného softvéru.

Vyštudoval informatiku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského. Dlhodobo pôsobil v spoločnosti Gordias v oblasti informačnej bezpečnosti. Od roku 2009 externe vyučuje na FMFI UK spoločenské aspekty informačných technológií.

 

  • Ďalší reštart, alebo sme si na agóniu už zvykli?
  • Odpočet úspechov a neúspechov digitalizácie
  • DISKUSIA "Životné situácie 3.0"
    Koniec éry tradičnej byrokracie? Na svoju dobu prekvapivo vyspelú administratívu nám zanechala Mária Terézia. Až teraz, po viac ako 250 rokoch prichádza vážne mienené úsilie o zmenu, ktorá ukončí jednu epochu budovania funkčného štítu. Zmenu, kedy sa z pohľadu občanov zotrú hranice medzi úradmi a rieši sa konkrétna životná situácia. Podarí sa tento pokus? Podarí sa prekonať rezortizmus, striktnú deľbu kompetencií v prospech kooperácie?

    PATRIK PLACHÝ, RED HAT: Pandemie testovala odhodlání mnoha podniků. Mnoho z nich se dokázalo rychle přizpůsobit, ale byly některé, které s přechodem bojovaly. Organizace veřejného sektoru si na druhé straně nemohou dovolit padnout. Zodpovídají za poskytování základních služeb, jako je zdravotnictví, školství, sociální zabezpečení a nespočet dalších oblastí veřejné správy a politiky. Mnoho služeb nadále funguje na plnou kapacitu a zároveň přidává nové digitální funkce, jako je monitorování.

    Open source byl nástrojem pro organizace veřejného sektoru při implementaci otevřených hybridních cloudových a multi-cloudových strategií na podporu modernizace a kulturních změn s cílem řešit zvýšené politické obavy týkající se uzamčení a přenositelnosti. Probíhá také velký program veřejného cloudu, který zcela změní tvář veřejných financí a investic v členské zemi EU. 
     

    Ján Hargaš, MIRRI
    Juraj Káčer, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
    Ľubor Illek, Slovensko.Digital 
    Pavol Frič, ITAS

    VIDEOZÁZNAM

  • DISKUSIA "Autentifikácia v digitálnom štáte"
    Úzkym hrdlom služieb moderného štátu je autentifikácia a autorizácia. Nedarí sa radikálne zvyšovať počet používateľov služieb eGov. Nie je autentifikácia a autorizácia príliš rigidná? Nedá sa to urobiť viac userfriendly? 

    PATRIK PLACHÝ, RED HAT: "Centralizovaná správa identit je klíčová."

    Ladislav Kovár, MIRRI
    Ján Bučkuliak, Úrad vlády SR
    Pavol Frič, DITEC 
    Radovan Ako, CRIF
    Patrik Plachý, RED HAT 
    Ľubor Illek, Slovensko.Digital 

    VIDEOZÁZNAM
  • Revízia princípov eGov
    Netradične optimistická prezentácia ako niektoré veci fungujú pomerne dobre a ako nanovo nastaviť princípy eGov, aby to podporovali.

    VIDEOZÁZNAM
  • DISKUSIA na tému životné situácie 2.0
    Diskusiu moderuje Marta Jančkárová.

    Michal Ilko, Sociálna poisťovňa:
    „Elektronická PN významne zjednoduší poistencovi postup v životnej situácii, keď by sa mal sústrediť na liečbu. Je to prvá služba štátu, kde povinné kroky nemusí vykonať občan, ale celý proces zaňho vykonajú úrady. Vzájomnou spoluprácou lekára, NCZI a Sociálnej poisťovne znížime byrokratickú záťaž a ušetríme čas i námahu lekárom, zamestnávateľom a najmä pacientom. Občanovi, ktorý je chorý, tak už ostáva jediná starosť – liečiť sa.“

    VIDEOZÁZNAM
  • DISKUSIA: Digitálna budúcnosť Slovenska
    DISKUSIA
    paneloví spíkri
    Vladimír Bednár, MF SR
    Ján Bučkuliak, Úrad vlády SR
    Kamil Fako, MV SR
    Ján Hargaš, MIRRI
    Ľubor Illek, Slovensko.Digital
    Marián Marek, ITAS

    VIDEOZÁZNAM


     
  • Aká revolúcia?
    Častokrát počúvam ako na podstatný pokrok v eGov "je potrebná revolúcia". Bude? Je na niečo také vôbec šanca? Ak áno, tak v čom?

    VIDEOZÁZNAM
  • Večer v eGov utópii
    Je to zhruba 10 rokov, kedy sa určili obrysy fungovania tejto generácie eGovernmentu. Vcelku jasná vízia, zodpovedajúca tej dobe. Sme už tam, alebo ešte niečo podstatné chýba? Tentokrát s dôrazom na pohľad z malého úradu.

    Videozáznam
  • Čo funguje a čo nie
    So zmenou vlády boli (opäť) spájané veľké očakávania "zlepšenia" - v podstate vo všetkých oblastiach informatizácie verejnej správy. Po viac ako polroku činnosti si teda pozrime, kde to na zmeny k lepšiemu vyzerá viac ...a kde menej.

    Videozáznam
  • Diskusia
  • Tentokrát sa to podarí?
    Poučenie z krízového vývoja - tretí krát. Kde sa eGovernment zasekol tentokrát a aká je šanca, že sa niečo podstatne zmení (k lepšiemu).
  • Náš eGovernment nevzkvétá
    Plány boli veľké a ako to dopadlo. Poučenie z vývoja 2016-19. Čo robiť a nerobiť ďalej. Najmä tie služby, prosím, už spravte lepšie!

    Videozáznam
  • Polčas rozpadu slovenského eGovernmentu?
  • DISKUSIA: Okrúhly stôl
  • Lesk a bieda riadenia údajov

    "1 krát a dosť", MyData, OpenData... - oblasť riadenia údajov je jedna z najvyšších priorít informatizácie verejnej správy, a má sa v nej postupovať tak, aby boli prínosy pre občana priamo viditeľné. Pripomeňme si čo je v týchto témach naplánované, v akom sme teraz stave a čo sa asi udeje v najbližšej budúcnosti.

    Videozáznam

  • DISKUSIA: Okrúhly stôl
    Posuňme sa do roku 2020. Ako bude vyzerať vtedy slovenský eGovenrment? Podarí sa zreformovať verejnú správu? Dosiahneme stanovené priority? Budú slovenské regióny a mestá už vtedy nasadzovať smart riešenia? A budú riešenia bezpečné?

    Videozáznam
  • Diskusný okrúhly stôl: Slovensko 2020
    Verejná diskusia lídrov slovenskej digitalizácie o implementácii, trendoch a cieľoch do budúcna.

    Pozvaní hostia:

    Pavel Bojňanský
    Emil Fitoš (ATOS)
    Milan Ftáčnik (Slovenská informatická spoločnosť)
    Ľubor Illek (Slovensko.Digital)
    Milan Ištván (PPP)
    Rastislav Janota (NASES)
    Štefan Kišš (IFP)
    Roman Konečný (NBÚ)
    Peter Kostolný (ÚV SR)
    Mário Lelovský (ITAS)
    Miloš Molnár (ideata Europe)

    článok: Ako na Digitálny reštart na Slovensku?

     
  • Projekt eDemokracia
    Cieľom OPIS projektu eDemokracia a otvorená vláda v oblasti OpenData je vytvoriť centrálnu infraštruktúru so službami určenými pre poskytovateľov aj používateľov údajov. Pre túto transformačnú aktivitu verejnej správy uvedieme aj širší kontext tak z hľadiska legislatívy, ako aj výziev ktoré sú ešte pred nami. Riešenia vytvorené v rámci projektu sú pripravené spôsobom umožňujúcim odbremenenie poskytovateľa údajov od väčšiny úloh spojených so sprístupnením údajov - formátové a štrukturálne transformácie, publikovanie v internete, súlad so štandardami, komunikácia s používateľmi. Úspešný model spolupráce ilustrujeme na pilotnom projekte sprístupnenia jedného z referenčných registrov vo forme otvorených údajov.



     
  • Sú prioritné datasety OPEN DATA READY?
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným