Staňte sa partnerom

Michal Vašečka

sociológ
Doc. PhDr. Michal Vašečka, PhD. je sociológ, študoval na Masarykovej Univerzite. Od roku 2017 je programovým riaditeľom Bratislava Policy Institute v Bratislave. Zameriava sa na otázky etnicity, migrácie, populizmu, extrémizmu a občianskej spoločnosti.

Predtým pôsobil na Masarykovej univerzite (2002-2017), na Univerzite Komenského (2006-2009), na Bratislava International School of Liberal Arts (2015-2023). Akademicky pôsobil ako visiting scholar na New School University v New Yorku (1996-1997), na University of London (1998), na Georgetown University vo Washingtone DC (2008-2009), na University of Michigan v Ann Arbor (2015), ako ISGAP Scholar-In-Residence na Oxford University (2016) a na Lac Courte Oreilles Ojibwa College vo Wisconsine (2019). Je zakladateľom a bývalým riaditeľom (2006 - 2012) Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK), v rokoch 1998-2005 pracoval v Inštitúte pre verejné otázky (IVO). V rokoch 2000-2012 pôsobil ako konzultant pre Svetovú banku.

Od roku 2012 pôsobí ako zástupca Slovenskej republiky v ECRI, orgáne pre ľudské práva Rady Európy. Od roku 2016 je predsedom redakčnej rady Denníka N. V rokoch 2012-2016 bol členom Redakčnej rady Aspen Review Central Europe. V rokoch 2017-2019 bol podpredsedom medzivládneho Výboru na elimináciu rasizmu, antisemitizmu, xenofóbie a všetkých foriem intolerancie (VRAX). V rokoch 2010-2017 bol predsedom Rady Fulbrightovej Komisie na Slovensku. Od roku 2010 je členom Poradného výboru European Centre for Minority Issues vo Flensburgu. Od roku 2017 je prezidentom Prezídia Platformy na podporu zdravia marginalizovaných skupín. Je členom Správnej rady Karpatskej nadácie od roku 2016, členom Správnej rady Willy Decius v Krakowe bol v rokoch 2012-2020. Od roku 2020 je členom Poradného výboru Ligy za duševné zdravie. V roku 2018 sa stal laureátom Ceny ministra spravodlivosti SR za výnimočný prínos v oblasti ľudských práv.
  • Hostia ITAPA OPEN TALK   |   Jarná ITAPA 2023
  • DISKUSIA myšlienkových lídrov   |   Jarná ITAPA 2022
    Radoslav Danilák, TACHUYM:Nový svet chaosu môže paradoxne predstavovať pre Slovensko vzácnu historickú príležitosť na hlbokú transformáciu svojej rastovej paradigmy na dosiahnutie väčšej prosperitu, udržateľnosti, produktivity a premeny regiónu na domov talentov a inovácií. Slovensko si musí vybrať jednu doménu, kde by mohlo udávať tón. Doménu, kde sú všetci na rovnakej štartovacej čiare. Tou by mohla byť umelá inteligencia (AI) a najrýchlejší AI superpočítač na svete, ktorý sa dá vybudovať za cenu, ktorú si Slovensko môže dovoliť. Ak Slovensko uchopí túto príležitosť a pôjde za cieľom byť v niečom najlepší na svete, uspeje. Ak Slovensko nevystúpi zo svojej komfortnej zóny a uspokojí sa s priemerom, zostane vo vnímaní sveta ako krajina susediaca s vojnovým konfliktom, ktorá si síce zaslúži kredit za pomoc svojmu susedovi, avšak svetu nič nové nepriniesla.“

    VIDEOZÁZNAM
  • Diskutujúci ITAPA Open Talk   |   Jarná ITAPA 2021
    Verejná  diskusia v rámci podujatia jarná ITAPA 2021 ponúkne pohľad politikov aj odborníkov na potrebné reformy Slovenska. Prispeje schválený Plán obnovy k zásadným reformám slovenskej ekonomiky a spoločnosti? Podarí sa plán pretaviť do reality? A aká by mala byť ambícia politikov a odborníkov v snahe posunúť Slovensko do pozície stredoeurópskeho tigra? V rámci Open Talk budeme otvorene hovoriť o  reformách, ekonomike, spravodlivosti a spoločenských zmenách.
  • ITAPA Open Talk: Plán vs. realita obnovy Slovenska   |   ITAPA Open Talk
    Verejná  diskusia v rámci podujatia Jarná ITAPA 2021 ponúkne pohľad politikov aj odborníkov na potrebné reformy Slovenska. Prispeje schválený Plán obnovy k zásadným reformám slovenskej ekonomiky a spoločnosti? Podarí sa plán pretaviť do reality? A aká by mala byť ambícia politikov a odborníkov v snahe posunúť Slovensko do pozície stredoeurópskeho tigra? V rámci Open Talk budeme otvorene hovoriť o  reformách, ekonomike, spravodlivosti a spoločenských zmenách.

    Diskusiu moderuje Zuzana Kovačič Hanzelová.  
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies