Staňte sa partnerom

Mikko Annala

Demos Helsinki, Fínsko, Vedúci oddelenia vládnych inovácií

Vedie tím pre governance inovácie v jednom z najvplyvnejších think tankov v severských krajinách Európy. Vyštudoval behaviorálne vedy. Venuje sa experimentom sociálnej psychológie v laboratórnych podmienkach, ako aj skúmaniu správania sa občanov v reálnom živote. Viedol projekty, ktorých výsledkom boli konkrétne operačné modely, štruktúry financovania a experimenty v rámci fínskeho vládneho systému. Spolupracoval s viacerými vládami v zahraničí, napr. Lotyšska, Austrálie a Spojených arabských emirátov.

Konkrétne projekty z posledného obdobia:

  • Kľúčová úloha pri navrhovaní experimentálneho modelu a vedúci projektu digitálnej platformy podporujúcej experimentovanie vedené občanmi pre úrad fínskeho premiéra;
  • Leader projektu, ktorého cieľom je vytvorenie experimentálneho rámca pre úrad premiéra Spojených arabských emirátov.
 
 
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
  • Príklady z Fínska v inteligentnej mobilite
  • Smart mobilita transformuje mestský život: prvé skúsenosti z Európy

    Všetci sme počuli o nových technológiách mobility, ktoré v nasledujúcich rokoch spôsobujú revolúciu v oblasti mobility. Prostredníctvom konkrétnych príkladov Johannes Nuutinen spojí spoločenský vývoj a vysvetlí, ako nové technológie ovplyvnia mestský život. Ako sa zmení každodenný život? Ako sa budú musieť obnoviť spoločenské inštitúcie?

    Videozáznam

  • Experimentovanie – nové „plánovanie“? Ako ho implementovať v štáte?
    Aj vláda musí experimentovať ak chce udržať vysokú konkurencieschopnosť krajiny. A to najmä v dobe rapídnych zmien. Mikko Annala z fínskeho think-tanku Demos predstaví zmysel, a najmä príklady experimentovania z Fínska, krajiny, ktorá má najvyššiu mieru otvorenosti voči inováciám vo verejnom sektore na svete. A to aj vďaka tomu, že fínska vláda podporuje “experimentálnu kultúru” – teda nahrádzanie niektorých tradičných lineárnych procesov plánovania zvedavosťou a procesmi sústavného experimentovania. Výsledkom fínskej vlády je zaujímavé portfólio strategických experimentov, od celoštátneho experimentu so základným príjmom až po zlepšenie sociálnych a zdravotných politík a digitalizáciu komunálnych služieb a mobility.
     
    Inovačné riadiace oddelenie Demosu Helsinki úzko spolupracuje s kanceláriou fínskeho premiéra vlády a ďalšími ministerstvami. V roku 2015 pripravil Demos Helsinki model experimentovania na úrovni ministerstiev. Hlavným cieľom tohto modelu je vytvorenie „evidence based“ tvorby politiky. Momentálne pracuje tím Demosu na experimentovaní vo verejnom sektore vo Fínsku aj v zahraničí.
     

  • Diskusia
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným