Pavol Frič
Viceprezident IT Asociácie Slovenska pre eGovernment. V roku 1986 končil vysokoškolské štúdium na Katedre počítačov Elektrotechnickej fakulty SVŠT v Bratislave. Po skončení štúdií ostal pracovať na vysokej škole a v roku 1995 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu v oblasti umelej inteligencie. Vybudoval viacero nových predmetov a aktívne prednášal v oblasti umelej inteligencie a softvérového inžinierstva. V roku 1995 sa začal plne venovať práci v spoločnosti DITEC. Pôsobil ako riaditeľ Divízie informačných systémov. V roku 2000 bol menovaný do pozície viceprezidenta pre stratégiu. V tejto pozícii riadi rozvojové projekty spoločnosti a koordinuje súčinnosť dcérskych spoločností. Jeho hlavnými oblasťami záujmu je elektronický obchod, e-government, bezpečnosť a PKI. Aktívne sa podieľa na riešení kľúčových projektov v oblasti budovania e-Governmentu. Participoval na zavádzaní program ECDL v Slovenskej republike a aktívne participuje na príprave legislatívy a štandardizácie v oblasti elektronického podpisu a budovania e-Governmentu. Svoje skúsenosti z budovania eGovernmentu a využívania potrebných technológií odovzdáva študentom na FIIT STU a MFF STU. Viceprezidentom ITAS sa stal v júni 2019 a opätovne v r. 2021.
-
DISKUSIA "Prioritné životné situácie"
-
DISKUSIA "Digitálny štát 2027"
-
DISKUSIA "Ako budujeme digitálny štát?"
-
Digitálna transformácia verejnej správy – čo od nej máme očakávať
Pavol FRIČ, ITAS: "Treba nájsť odvahu na kvalitatívnu zmenu základov fungovania verejnej správy, pretože len tak vieme zmysluplne napredovať."
VIDEOZÁZNAM -
DISKUSIA "Životné situácie 3.0"
Koniec éry tradičnej byrokracie? Na svoju dobu prekvapivo vyspelú administratívu nám zanechala Mária Terézia. Až teraz, po viac ako 250 rokoch prichádza vážne mienené úsilie o zmenu, ktorá ukončí jednu epochu budovania funkčného štítu. Zmenu, kedy sa z pohľadu občanov zotrú hranice medzi úradmi a rieši sa konkrétna životná situácia. Podarí sa tento pokus? Podarí sa prekonať rezortizmus, striktnú deľbu kompetencií v prospech kooperácie?
PATRIK PLACHÝ, RED HAT: Pandemie testovala odhodlání mnoha podniků. Mnoho z nich se dokázalo rychle přizpůsobit, ale byly některé, které s přechodem bojovaly. Organizace veřejného sektoru si na druhé straně nemohou dovolit padnout. Zodpovídají za poskytování základních služeb, jako je zdravotnictví, školství, sociální zabezpečení a nespočet dalších oblastí veřejné správy a politiky. Mnoho služeb nadále funguje na plnou kapacitu a zároveň přidává nové digitální funkce, jako je monitorování.
Open source byl nástrojem pro organizace veřejného sektoru při implementaci otevřených hybridních cloudových a multi-cloudových strategií na podporu modernizace a kulturních změn s cílem řešit zvýšené politické obavy týkající se uzamčení a přenositelnosti. Probíhá také velký program veřejného cloudu, který zcela změní tvář veřejných financí a investic v členské zemi EU.Ján Hargaš, MIRRI
Juraj Káčer, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Ľubor Illek, Slovensko.Digital
Pavol Frič, ITAS
VIDEOZÁZNAM -
DISKUSIA "Autentifikácia v digitálnom štáte"
Úzkym hrdlom služieb moderného štátu je autentifikácia a autorizácia. Nedarí sa radikálne zvyšovať počet používateľov služieb eGov. Nie je autentifikácia a autorizácia príliš rigidná? Nedá sa to urobiť viac userfriendly?
PATRIK PLACHÝ, RED HAT: "Centralizovaná správa identit je klíčová."
Ladislav Kovár, MIRRI
Ján Bučkuliak, Úrad vlády SR
Pavol Frič, DITEC
Radovan Ako, CRIF
Patrik Plachý, RED HAT
Ľubor Illek, Slovensko.Digital
VIDEOZÁZNAM -
DISKUSIA na tému služieb digitálneho štátu
-
DISKUSIA na tému životné situácie 2.0
Diskusiu moderuje Marta Jančkárová.
Michal Ilko, Sociálna poisťovňa: „Elektronická PN významne zjednoduší poistencovi postup v životnej situácii, keď by sa mal sústrediť na liečbu. Je to prvá služba štátu, kde povinné kroky nemusí vykonať občan, ale celý proces zaňho vykonajú úrady. Vzájomnou spoluprácou lekára, NCZI a Sociálnej poisťovne znížime byrokratickú záťaž a ušetríme čas i námahu lekárom, zamestnávateľom a najmä pacientom. Občanovi, ktorý je chorý, tak už ostáva jediná starosť – liečiť sa.“
VIDEOZÁZNAM -
ITAPA OPEN TALK: Ako vybudovať funkčný digitálny štát, alebo prečo by sa to teraz malo podariť?
Diskutujúci
Michal Géci, Úrad vlády SR
Ján Hargaš, MIRRI
Peter Kulich, Slovensko.Digital
Pavol Frič, ITAS
Martin Sůra, ATOS IT Solutions and Services
VIDEOZÁZNAM
-
„New deal“ pre eGovernment?
V súčasnosti je pred nami veľa ambicióznych cieľov v oblasti eGovernmentu. Tieto však je možné dosiahnuť iba korektnou a efektívnou spoluprácou štátu a IT sektora. V prezentácii poukážeme na niektoré existujúce problémy a načrtneme východiská pre ďalšie smerovanie.
VIDEOZÁZNAM -
Robíme eGovernment pre ľudí ?
Prezentácia analyzuje doterajšiu históriu budovania eGovernmentu z hľadiska naplňovania očakávaní používateľov. Identifikuje súčasný stav, problémy a prístupy, ktoré je možné v budúcnosti uplatniť. Súčasne popisuje výzvy, ktorým v bezprostrednej budúcnosti budeme čeliť z hľadiska budovania prívetivého rozhrania pre používanie služieb.
Videozáznam -
Okrúhly diskusný stôl
Pozvaní diskutéri:
Marek Antal (MIRRRI), Pavel Karel (NASES), Vladimír Dzurilla (MV ČR), Emil Fitoš (ITAS), Pavol Frič (DITEC), Gabriel Lachmann (Slovensko.Digital), Rastislav Janota (NCKB SK-CERT), Pavol Miroššay (Slovensko IT)
Videozáznam
-
Výročný okrúhly stôl
Prezentácia poskytne komplexný pohľad na kohéznu politiku po roku 2021. V príspevku sa dozviete, ako budú prebiehať negociácie k novému viacročnému finančnému rámcu, aké zjednodušenia prinesie, čo nás čaká v najbližšom období. Dozviete sa tiež o cieľoch a prioritách Európskej komisie a o možnostiach kumulovania viacerých zdrojov financovania.
Videozáznam -
eGovernment naozaj pre ľudí – ako na to
V súčasnosti sa vedú dlhé diskusie o priblížení eGovernment riešení ľuďom. Prednáška sa pokúša sumarizovať, aké očakávania sú realistické a hlavne akým spôsobom tieto ciele dosahovať.
Videozáznam -
Diskusia
-
Diskusia
-
Čo vieme spraviť pre lepší eGovernment?
O eGovernmente sa v súčasnosti veľa rozpráva. Hovorí sa o dosiahnutých riešeniach, ale sme svedkami aj množstva kritických správ. V prednáške sa pokúsime zamyslieť nad súčasným stavom eGovernmentu, analyzovať súčasné problémy a hľadať riešenia ako sa posunúť v rozvoji eGovernmentu efektívne ďalej.
Videozáznam -
Výročný okrúhly stôl
-
Diskusia
-
Už platí eIDAS (jednotný digitálny priestor pre bezpečné transakcie) – tak čo ďalej?
Od 1.7.2016 nadobudlo účinnosť Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 910/2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu (eIDAS), ktorého cieľom je vytvorenie jednotného digitálneho priestoru pre bezpečné elektronické transakcie v rámci EU. Prednáška stručne popisuje obsah nariadenia eIDAS a zameria sa najmä na oblasť elektronickej identity, elektronického podpisu a elektronickej pečate, ako aj na oblasť dôveryhodných služieb.
Samostatnou časťou prednášky sú výzvy Nariadenia eIDAS pre oblasť eGovernmentu v SR. Špecifiká SR sú riešené v Zákone o dôveryhodných službách. V prednáške je identifikovaných viacero otvorených otázok, ktoré v súvislosti s aplikáciou pre oblasť eGovernmentu v rámci SR bude potrebné riešiť.