Peter Ondrovič
Peter Ondrovič študoval na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, kde neskôr ukončil aj doktorandské štúdium. V roku 1994 získal štipendium Tempus a študoval na Technische Universität Wien na Institut für Verfahrenstechnik prenosové javy. Do roku 1999 pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na STU v Bratislave. Neskôr ako riaditeľ odboru informačných technológií a vnútornej správy v stavebnej sporiteľni Wüstenrot. Od roku 2006 pracuje v spoločnosti Asseco Slovakia, neskôr Asseco Central Europe (CE) na rôznych pozíciách. Stál pri zrode slovenskej časti divízie dopravnej telematiky v Asseco CE. Obchodne aj technicky zabezpečoval prípravu viacerých ponúk pre telematické projekty. Momentálne ako vedúci projektu zodpovedá za implementáciu projektu pilotného IDS v meste Trnava.
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
-
Pilotné riešenie Národného dopravného a informačného centra a vybudovanie pilotného inteligentného dopravného systému v meste Trnava
Pilotné riešenie Národného dopravného a informačného centra (pNDIC) je súčasťou projektu „Koncepcia a dokumentácia projektu Národného systému dopravných informácií“. Národné dopravné a informačné centrum je unikátne technologické riešenie a špičkové centrálne pracovisko súčasne. Vytvorením centrálneho dispečingu a centralizáciou všetkých dopravných informácii a s dopravou súvisiacich údajov vytvára efektívne prostredie, ktoré pomôže prijímať objektívne rozhodnutia operatívneho i strategického významu. Medzi hlavné ciele systému je možné zaradiť zníženie nehodovosti, zníženie času cestovania, zvýšenie bezpečnosti a plynulosti premávky na pozemných komunikáciách a tým prispieť k zníženiu emisií. Z pohľadu cestujúcej verejnosti sa pozitívne vplyvy riešenia prejavia hlavne v dostupnosti dopravných informácii pomocou rôznych distribučných kanálov. Pilotné riešenie Inteligentného dopravného systému (pIDS) v meste Trnava bolo súčasťou dodávky v rámci projektu „Koncepcia a dokumentácia projektu Národného systému dopravných informácií“. Pilotný projekt predstavuje projekt vytvorenia siete zariadení na dynamický zber a spracovanie dopravných a s dopravou súvisiacich údajov pre účely tvorby dopravnej informácie v reálnom čase. Na cestnej sieti mesta Trnava bolo inštalovaných viac ako 100 detektorov, ktoré spolu s vybudovaným zázemím budú integrálnou súčasťou budúceho systému NSDI s možnosťou postupného rozširovania funkcionality a postupného pokrytia väčšieho územia. Výsledky pilotného riešenia slúžia ako zdroj permanentného monitoringu dopravy v meste a poskytujú informáciu o aktuálnom stave dopravy, ako aj predikciu o vývoji dopravy na najbližšie 2 hodiny. Informácie budú prístupné pre odbornú aj laickú verejnosť a spolu s vytváranými operatívnymi inštrukciami pre strategické riadenie predstavujú základ pre podporu procesu riadenia dopravy, ako aj pre plánovanie a projektovanie dopravných systémov.