Peter Rafaj
Ing. Peter Rafaj (1962) sa zameriava na zavádzanie progresívnych systémov merania a riadenia výkonnosti organizácií. Je známy ako priekopník a propagátor metód Activity Based Costing a Balanced Scorecard v SR a spoluator prvej publikácie o metóde ABC v slovenskom jazyku. V priebehu svojej kariéry prešiel pozíciami analytik vo výrobnom podniku, manažér v softwarehouse a senior konzultant v jednej z vedúcich svetových poradenských spoločností. V r. 1996 - 1997 pôsobil ako koordinátor projektov rozvoja finančného manažmentu a manažérskeho a nákladového účtovníctva, financovaných USAID. Od r. 1997 pôsobí ako senior konzultant a projektový manažér v lokálnych poradenských spoločnostiach. Špecializuje sa na verejnoprospešnú sféru.
Vzdelanie:
Slovenská vysoká škola technická v Bratislave, Elektrotechnická fakulta, (1981 - 1985)
Kvalifikácia:
Systémy merania a riadenia výkonnosti organizácií - systémy ukazovateľov, reporting, benchmarking
Vzdelanie:
Slovenská vysoká škola technická v Bratislave, Elektrotechnická fakulta, (1981 - 1985)
Kvalifikácia:
Systémy merania a riadenia výkonnosti organizácií - systémy ukazovateľov, reporting, benchmarking
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024
-
Pilotný projekt benchmarkingu mestských úradov
Po decentralizácii verejnej správy stúpla spoločenská objednávka na sledovanie fungovania miest a obcí. Jednou z osvedčených metód pre sledovanie efektívnosti a riadenie samospráv je benchmarking, ako spôsob zlepšovania učením sa od druhých využitím štruktúrovaného porovnávania.
Cieľom projektu benchmarkingu mestských úradov je na vybranej vzorke miest vypracovať pilotné riešenie - benchmarkingový model, ktorý by následne bolo možné aplikovať v ostatných mestách Slovenska. Podstatou projektu je porovnávanie vybraných ukazovateľov mestských úradov a identifikácia oblastí, v ktorých sa prípadne potrebujú zlepšiť tak, aby dosiahli úroveň parametrov poskytovaných služieb iných, porovnateľných mestských úradov. Hlavným prínosom projektu a cieľom projektu bude vypracovanie systému pôsobiaceho na zlepšenie efektívnosti fungovania mestských samospráv a poskytovanie kvalitných služieb ich klientom.
Riadenie a realizáciu projektu zabezpečujú zástupcovia zúčastnených miest, iniciátora projektu (Únia miest Slovenska), sponzorov (M.E.S.A 10, Nadácia otvorenej spoločnosti), zástupcovia Asociácie komunálnych ekonómov a profesionálni konzultanti (MIM).