Radoslav Repa
Radoslav Repa začal svoju profesionálnu kariéru v roku 2004 ako štátny zamestnanec na Úrade vlády SR. V pozícii riaditeľa odboru elektronických a sieťových služieb zodpovedal za bezproblémovú správu a prevádzku vládnej siete Govnet ale aj Ústredného portálu verejnej správy (dnes portál Slovensko.sk), ktorý pomáhal rozbehnúť. Od konca roka 2008 pôsobil na Ministerstve zahraničných vecí SR ako konzultant pre rozvoj rezortných IKT systémov a aj ako manažér pre štrukturálne a investičné fondy v oblasti IKT.
Od začiatku roka 2009 bol vyslaný na Stále zastúpenie SR pri EÚ v Bruseli ako digitálny a kybernetický atašé, kde obhajoval národné záujmy a vyjednával slovenské pozície k európskej legislatíve či k iným strategickým materiálom so zástupcami inštitúcií EÚ a iných členských štátov. Počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016 predsedal medzinárodnej pracovnej skupine pre telekomunikácie a informačnú spoločnosť ale aj osobitnej formácii pre kybernetické otázky. Na záver predsedníctva sa mu podarilo prijať silný medzinárodný mandát pre novovytvorenú pracovnú skupinu Rady pre horizontálne perspektívy kybernetickej agendy. V rámci pôsobenia v Bruseli sa Radoslav Repa venoval tiež problematike priemyselného vlastníctva so zreteľom na reformu európskeho patentu a tiež aj štátnej pomoci.
Počas intenzívneho roka slovenskej diplomacie v roku 2019 mal na starosti úspešný priebeh slovenského predsedníctva za digitálnu doménu v Rade ministrov OECD v Paríži, v rámci slovenského predsedníctva OBSE vo Viedni ako aj v rámci regionálneho predsedníctva V4.
Radoslav Repa od roku 2019 pracoval na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ako aj na Ministerstve pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu SR ako generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy zameranej na problematiku digitálnej regulácie a nových technologických trendov. Okrem realizácie európskych strategických iniciatív zameraných digitálnu budúcnosť Európy, či Stratégie digitálnej transformácie Slovenska do roku 2030, jej akčného plánu sa podieľal na príprave nového programového obdobia 2021-2027 ako aj Plánu obnovy a odolnosti pre oblasti konektivity, digitálnych zručností a digitálnej ekonomiky. Finalizoval stále aktuálny Národný plán širokopásmového prístupu a predstavil program na zlepšenie postavenia Slovenska vo výkonnostnom rebríčku DESI. Radoslav Repa pomohol na Slovensku etablovať inovatívne platformy ako sú Digitálna koalícia, AISlovaKIA, Národné superpočítačové centrum či Národné centrum kvantových technológií.
Od septembra 2021 Radoslav Repa posilnil odborné zložky Národného bezpečnostného úradu, kde sa ako vedúci Inštitútu bezpečnostných štúdií zaoberal vyhodnocovaním kyberbezpečnostných politík, hybridných hrozieb ale aj implementáciou Národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti. Mal tiež na starosti úspešnú realizáciu projektu prípravy a posilňovania odborných kapacít príslušníkov úradu. Od novembra 2022 opäť zastupuje Slovensko v Bruseli v pozícii diplomatického radcu pre oblasť kybernetickej bezpečnosti a dôveryhodných služieb.
-
1on1 rozhovor
-
Gigabitové Slovensko a inovačné prístupy v budovaní sietí (úvod do témy)
Úvodné slovo moderátora k obsahu panelu ,,Gigabitové Slovensko a inovačné prístupy v budovaní sietí". -
Úvod moderátora
-
Diskusný panel
Diskusia pozvaných hostí:
Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu SR
Peter Čapkovič, Orange
Milan Ištván, PPP
Rafal Jaczyński, Huawei
Ivan Marták, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb
Radoslav Repa, MIRRI
Peter Šebo, PS:Digital
Videozáznam
-
Národný plán širokopásmového prístupu a broadbandové ciele Slovenska
-
Výročný okrúhly stôl
Prezentácia poskytne komplexný pohľad na kohéznu politiku po roku 2021. V príspevku sa dozviete, ako budú prebiehať negociácie k novému viacročnému finančnému rámcu, aké zjednodušenia prinesie, čo nás čaká v najbližšom období. Dozviete sa tiež o cieľoch a prioritách Európskej komisie a o možnostiach kumulovania viacerých zdrojov financovania.
Videozáznam -
Úvodný príhovor moderátora
-
Financovanie IT v budúcom období
Digitálne projekty inak alebo aká je budúcnosť verejných investícií do IKT priemyslu na SR po roku 2021? Je zrejmé, že podpora investícií z fondov EÚ v rámci zdieľaného riadenia už klesá a bude klesať aj naďalej. Na druhej strane EÚ ponúka aj iné možnosti na financovanie IT priemyslu a projektov digitálnej transformácie a to cez tzv. priamo riadené programy. Príkladom je program Digitálna Európa, ktorá podporuje posilňovanie kapacít Európy v oblasti vysokovýkonnej výpočtovej techniky, umelej inteligencie, kybernetickej bezpečnosti a pokročilých digitálnych zručností alebo program Nástroj na prepájanie Európy 2021-2027, ktorý podporuje investície do dopravnej, energetickej a digitálnej infraštruktúry.
Videozáznam -
Úvodné slovo moderátora
Pomocou pripravenej Digitálnej transformácie sa Slovensko môže stať do roku 2030 jednou z najvyspelejších krajín digitálnych krajín Európy. Alebo aj nie? Má na to Slovensko? -
DISKUSIA: Okrúhly stôl
-
Digitálna transformácia Slovenska
Príspevok nadviaže na otvárací príhovor podpredsedu vlády SR pre investície a informatizácia a zameria sa na kľúčové aspekty a prioritné aktivity/témy vládou SR schválenej 7. mája 2019. Stratégie digitálnej transformácie Slovenska 2030. Stratégia je nadrezortnou vládnou stratégiou, ktorá definuje politiku a konkrétne Slovenska v kontexte už prebiehajúcej digitálnej transformácie ekonomiky a spoločnosti pod vplyvom inovatívnych technológií a globálnych megatrendov digitálnej doby.
Stratégia pokrýva časové obdobie od roku 2019 do roku 2030 a bola tvorená v rámci rozbehnutých a čiastočne riadených procesov digitalizácie a agendy jednotného digitálneho trhu Európskej únie, ako aj v kontexte globálnych priorít digitálnej transformácie. Stratégia dáva prvoradý dôraz na súčasné inovatívne technológie, ako sú umelá inteligencia, internet vecí, technológia 5G, big data a analytické spracovanie dát, blockchain či superpočítače, ktoré sa stanú novým motorom ekonomického rastu a posilňovania konkurencieschopnosti.
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ako ústredný orgán štátnej správy pre oblasť informatizácie spoločnosti, vrátane tvorby politík jednotného digitálneho trhu, je hlavným koordinátorom tejto stratégie a zodpovedá za jej realizáciu v koordinácií a spolupráci s ďalšími ústrednými úradmi štátnej správy.
Téma digitálnej transformácie Slovenska bude ďalej pokračovať diskusným panelom Digitálna transformácia Slovenska, kde bude viacerí špičkoví slovenskí odborníci diskutovať o špecifických oblastiach/jednotlivých prioritách realizácie predstavenej stratégie.
Videozáznam