Umelá inteligencia môže nahradiť ľudský rozum
Umelá inteligencia - trochu tajomná, trochu sa jej bojíme a tak trochu do nej vkladáme nádeje. Hovoria o nej všetci, avšak málokto vie, že jej vývoj sa začal pred 60 rokmi, no len posledných pár rokov je vidieť vo vývoji výraznejší posun. A to práve vďaka dátam, ktoré zdieľame.
Umelá inteligencia má potenciál nahradiť ľudský rozum. Mrazivé, však? Avšak na to, aby sa to stalo, je potrebné, aby sa umelá inteligencia rozvinula vo všetkých oblastiach nášho života. Dnes je takmer na svojom začiatku.
Umelú inteligenciu postupne nasadzujú do výroby priemyselné spoločnosti z rôznych oblastí. V krátkodobom horizonte stroje nahradia ľudské sily v čo najväčšej miere, firmy tým ušetria peniaze a zvýši sa automatizácia ekonomiky. V dlhodobom horizonte to však môže znamenať aj to, že ekonomiku štátu už nebude poháňať práca ľudí, ale práca strojov, založených na umelej inteligencii. To však stojí na vývoji takzvanej všeobecnej umelej inteligencie. Aké sú trendy v oblasti umelej inteligencie? Aký dopad bude mať na pracovný trh, bezpečnosť a aké sú riziká spojené s jej vývojom? Na tieto otázky odpovie MAREK HAVRDA z organizácie GoodAI, ktorý vystúpi na ITAPA 13. novembra v paneli Dáta a umelá inteligencia.
Ak budeme rýchlo konať, Európa má potenciál stať sa jedným zo svetových lídrov vo vývoji umelej inteligencie. Dnes o prvenstvo súperia USA a Čína. Myslí si to MÁRIA BIELIKOVÁ, dekanka Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Odborníčka na umelú inteligenciu, ktorá vystúpi na kongrese ITAPA: Hacking the future, bude rozprávať tom, prečo je práve umelá inteligencia príležitosťou pre slovenské talenty. Približuje aj to, že USA sa do popredia dostali najmä vďaka investíciám a flexibilite v rámci rozvoja umelej inteligencie, Čína si zas víziu o líderstve v tejto oblasti postavila na podpore mladých talentov, aby si ich udržala v krajine. „Európa v týchto veciach zaostáva. Potrebujeme demokratizovať dáta, posilniť infraštruktúru, podporiť výskum prepojený na priemysel a investovať do zaujímavých nápadov a ukázať mladým talentom, že nemusia utekať do USA,“ hodnotí MÁRIA BIELIKOVÁ, ktorá sa len nedávno stala členkou významnej expertnej skupiny Európskej komisie, ktorej cieľom je radiť Európskej komisii v otázkach výziev a príležitostí umelej inteligencie pre Európu. „Práve talent je kľúčom k ďalšiemu vývoju a na jeho získavanie musíme byť v Európe viac flexibilní,“ približuje a zároveň poukazuje na nedostatočné ohodnotenie mladých talentov v Európe. Vypočítava napríklad, že platy talentovaných výskumníkov za Altantikom sa pohybujú v šesťciferných číslach za rok. „V tomto kontexte nesmieme zabúdať na vzdelávanie na všetkých úrovniach, a nielen v IT. Vzdelávanie má zásadný vplyv na úspech, aj keď je to beh na dlhé trate. Ale čím neskôr začneme seriózne bežať, tým viac sa nám ostatní vzdialia,“ uviedla MÁRIA BIELIKOVÁ, ktorá vystúpi popoludní v prvý deň kongresu ITAPA v sekciiUmelá inteligencia.