Úspora peňazí daňových poplatníkov, vyššia bezpečnosť detských ihrísk, parkov či športových podujatí. Aj to sú prínosy systému ESMO.
Preplnené väznice, slabé využívanie alternatívnych trestov, papierová byrokracia...Tieto i ďalšie otázky v oblasti bezpečnosti obyvateľov pomôže vyriešiť elektronický systém monitoringu osôb, verejnosti známy pod pojmom „náramky“. Prvé tresty domáceho väzenia môžu byť udeľované už od januára 2016.
Systém ESMO je komplexným riešením, vďaka ktorému bude MS SR po jeho spustení do ostrej prevádzky poskytovať viac ako sedemdesiat nových elektronických služieb. Systém umožní elektronicky monitorovať trest domáceho väzenia, zákaz pobytu a pohybu, zákaz priblíženia, či zákaz požívania alkoholu. Okrem toho umožňuje hlasové overenie prítomnosti kontrolovanej osoby a diskrétnu kontrolu kontrolovaných osôb prostredníctvom zariadení pre probačného a mediačného úradníka. Systém umožňuje aktívne chrániť aj chránené osoby v zmysle zákona ako súčasť kontroly zákazu priblíženia sa napr. v prípadoch domáceho násilia. Takýto spôsob kontroly tohto zákazu doteraz v našich podmienkach absentoval.Veľkým prínosom projektu ESMO je jeho vplyv na sociálnu inklúziu odsúdených. Uloženie alternatívnych trestov zasahuje do života odsúdeného v miere, ktorá odsúdenému umožňuje ďalej vykonávať svoju prácu a viesť riadny rodinný život. Alternatívne tresty sú nie len oveľa efektívnejšie, ale náklady spojené s ich výkonom sú podstatne nižšie. Ročné náklady na jedného väzňa na Slovensku sú približne 14 000 Eur. Odsúdení na trest domáceho väzenia by podľa ministerstva mali stáť štátny rozpočet o dve tretiny menej.
Služba elektronického monitoringu (EM) predstavuje silný nástroj varovania pre obete domáceho násilia, resp. obetí opakujúcich sa fyzických útokov zo strany útočníka. Obeť domáceho násilia môže prostredníctvom využitia technických prostriedkov s dostatočným predstihom zistiť, že sa v jej blízkosti nachádza násilník. Vďaka EM takisto možno chrániť školy, parky, detské ihriská, napr. pred odsúdeným za sexuálny delikt, prípadne je možné služby EM využiť v rámci športových, kultúrnych a iných hromadných podujatí.
Projekt ESMO začala spoločnosť ICZ Slovakia a. s. ako hlavný dodávateľ projektu realizovať v máji 2014. Pilotná prevádzka bola spustená koncom mája 2015. Ukončenie projektu a jeho odovzdanie do ostrej prevádzky bolo naplánované na koniec septembra 2015. Na projekte sa podieľal viac ako 100-členný tím rozdelený do niekoľkých pracovných skupín, zložených z analytikov, programátorov, konzultantov, projektových manažérov a odborníkov v otázkach legislatívy. Pracovné skupiny boli tvorené odborníkmi nielen na strane dodávateľa, ale aj ministerstva spravodlivosti. Spoločná a efektívna spolupráca oboch zmluvných strán bola v projekte takéhoto rozsahu nevyhnutnou podmienkou úspešnej realizácie.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024