V oblasti digitalizácie zdravotníctva je potrebný vizionár s jasnou predstavou
Najväčším problémom je podľa jej slov dlhodobá absencia stratégie v oblasti digitalizácie. „Myslím si, že to chce nejakého vizionára, resp. človeka, ktorý má jasnú predstavu o tom, ako v súčasnosti funguje svet digitálnych technológií a aké benefity prináša. Zároveň by mal priniesť ucelené kroky a implementačné plány, aby sa postupovalo systematicky a aby nedochádzalo k zmene priorít pri každej jednej zmene generálneho riaditeľa sekcie digitalizácie a informatiky rezortu zdravotníctva,“ vysvetlila M. Antošová.
V paneli na jej slová reagoval poverený riaditeľ spomínanej sekcie MZ SR Matúš Šesták, ktorý bol po príchode na túto sekciu podľa vlastných slov rozčarovaný z toho, že neexistuje žiadna stratégia či iný koncepčný dokument v oblasti digitalizácie a nie sú stanovené jasné pravidlá. „Rezort ani nemá personálne kapacity na to, aby sa niečo takéto robilo. Stav je alarmujúci, ale potreba ministerstva je veľká. Uvedomujeme si to, máme podporu vedeniu na rozvoj tejto témy, aj budget na to, aby sa digitálne inovácie stali témou pre celý zdravotnícky segment,“ povedal. Ubezpečil však, že na stratégii digitalizácie aj na stratégii kybernetickej bezpečnosti pracujú, pričom draft rámcovej vízie, schémy je už na svete a momentálne sa pripomienkuje na ministerstve.
Dôležité je podľa neho zosynchronizovať škálu odbornej verejnosti za účasti názorov pacientov, lekárov, zdravotného personálu, ale aj inovačných centier, ako aj prinášať príklady dobrej praxe zo zahraničia o funkčných systémoch. „Digitálny dlh je obrovský nielen v oblasti inovácií, ale aj v oblasti infraštruktúry. Nemocnice na to nie sú pripravené, aj v tomto prípade treba vybudovať koncepciu,“ povedal M. Šesták. Pomôcť by mohlo ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, pričom do úvahy prichádza aj Plán obnovy. „Ale musia byť vypracované základné piliere stratégií a pripravená injekcia na infraštruktúru, inak sa veľmi nepohneme,“ uzavrel.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024