Verejné obstarávanie v IT inak?
Nervozita, zdĺhavosť a predraženie. To sa ľuďom spája so slovom „tendre“. A predsa, nejde to inak? Naozaj nie je možné urobiť v IT tendre rýchlo a dobre? Tak aby sa úrad nestal rukojemníkom dodávateľa...
Nervozita, zdĺhavosť a predraženie. To sa ľuďom spája so slovom „tendre“. A predsa, nejde to inak? Naozaj nie je možné urobiť v IT tendre rýchlo a dobre? Tak aby sa úrad nestal rukojemníkom dodávateľa? Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu pripravil návrhy ako využiť niektoré nové možnosti, aby tendre prestali byť strašiakom každého projektu. Návrhy sa ale stretli s rozhodným odmietnutím (nie len) ľudí zo slovensko.digital. Aké majú argumenty? Ktorá strana je presvedčivejšia?
V búrlivej diskusnom na podujatí ITAPA môžete byť aj vy svedkami prvej verejnej výmeny názorov medzi obhajcami a kritikmi návrhu.
Dobré obstarávanie je také, ktoré rýchlo prinesie zmluvu s kvalitným dodávateľom a za cenu, ktorá je na trhu bežná. Navyše bez toho, aby informačný systém nebolo možné už nikdy rozvíjať bez súhlasu pôvodného dodávateľa. Urobiť takýto tender sa prakticky rovná úspešnému IT projektu. Naopak, zdĺhavý tender končiaci podivnou zmluvou s neskúseným dodávateľom je recept na zlyhanie. Na tomto sa zhodnú všetci. Ale ako to dosiahnuť?
Diabol je však ukrytý v detailoch. IT dodávky sú veľmi sofistikované. Komplexnosť projektov je taká, že často nie je na začiatku jasné, čo presne má byť predmetom dodávky. Dá sa vôbec táto neurčitosť vniesť do systému obstarávania? Ako obísť závislosť na dodávateľovi, a zároveň neporušiť autorské práva, zabezpečiť dlhodobú a efektívnu servisnú podporu? Je účelné vždy vyžadovať voľnú licenciu? Nepredraží to dodávky?
Čo s veľký zákazkami? Nie je lepšie rozdeliť zákazku na menšie? A čo systémová integrácia? Ako ju nadefinovať? To sú len niektoré z množstva otázok, ktoré sa snažila uchopiť pracovná skupina zriadená na ÚPVII. Výsledkom tejto pracovnej skupiny je síce Koncepcia nákupu IT vo verejnej správe, no zároveň aj vášnivá diskusia a veľa nezodpovedaných otázok. O nich bude panel, na ktorom sa stretnú relevantní hráči ako Martin Hasaj z UPVII, Emil Fitoš (ITAS) Jaroslav Lexa (UVO) či Ján Hargaš so slovensko.digital.