XDR vs MDR: V boji proti kybernetickým hrozbám nestačí iba preventívny prístup
Prostredie digitálnych hrozieb sa vyvíja závratnou rýchlosťou a možnosti kybernetických útokov na firmy alebo inštitúcie pribúdajú. Za mnohými súčasnými trendmi stojí presun pracovníkov do hybridného režimu, lepšia dostupnosť hrozieb aj pre amatérskych útočníkov a najnovšie aj rozmach umelej inteligencie, ktorá prinesie ešte sofistikovanejšie podvody.
V tomto kontexte preventívny prístup k bezpečnosti jednoducho nestačí. Odhodlaní útočníci urobia všetko pre to, aby si našli cestu do vašej firemnej siete. Ak nie prostredníctvom zneužitia zraniteľnosti, tak pomocou uniknutých prihlasovacích údajov alebo informácií získaných phishingom či hrubou silou. To znamená, že k prevencii je potrebné pridať aj detekciu hrozieb a reakciu na ne.
Tento prístup predpokladá, že ak aj útočníci prelomia vašu ochranu, ešte je tu nepretržité a dôkladné monitorovanie, ktoré odhalí akékoľvek známky podozrivej aktivity skôr, ako sa zločincom podarí uskutočniť ich zámer. Riešenie s takýmito sofistikovanými schopnosťami sa nazýva rozšírená detekcia a reakcia (XDR).
Pre niektoré firmy však riešenie XDR nie je všeliekom, najmä v prípadoch, ak nemajú zamestnancov s potrebnými zručnosťami na obsluhu tohto pokročilého nástroja. Vysoké náklady na takto špecializovaných pracovníkov sa však dajú kompenzovať outsourcingom. Pokročilú technológiu XDR spolu so službami expertov tretej strany v sebe kombinuje riadená detekcia a rekcia (MDR).
Viac o možnostiach zabezpečenia bez kompromisov sa dozviete počas panelovej diskusie Cybersec a incidenty počas jarnej konferencie ITAPA. Medzi expertmi vystúpi aj Július Selecký, Senior Technical Pre-Sales Representative spoločnosti ESET.