Staňte sa partnerom

Zachraňujme viac životov s otvorenými dátami v zdravotníctve

Čo sú to otvorené dáta? Verejnosť o tomto pojme možno veľa nevie, no napriek tomu sa za týmto slovným spojením ukrývajú možnosti na zefektívňovanie verejnej správy a zlepšovanie servisu pre občanov...

Čo sú to otvorené dáta? Verejnosť o tomto pojme možno veľa nevie, no napriek tomu sa za týmto slovným spojením ukrývajú možnosti na zefektívňovanie verejnej správy a zlepšovanie servisu pre občanov. Týka sa to aj systému verejného zdravotníctva, ktorého prioritou číslo jeden by malo byť zachraňovanie a skvalitňovanie životov ľudí. Už dnes v niektorých krajinách má verejnosť prístup k rôznym štatistikám a informáciám o zdravotníckych zariadeniach, ich kvalite či lekároch, ktorí v nich pôsobia. Aj takéto otvorené dáta môžu ročne zachrániť tisíce životov. Pýtate sa ako?

"Už dnes v niektorých krajinách má verejnosť prístup k rôznym štatistikám a informáciám o zdravotníckych zariadeniach, ich kvalite či lekároch, ktorí v nich pôsobia."

Predstavte si, že vám lekár práve diagnostikoval rakovinu pľúc. Ako by ste ďalej postupovali? Obvolávali by ste známych a hľadali kontakty na najlepších lekárov a nemocnice, ktoré majú najviac skúseností s liečbou tohto druhu rakoviny? Nebolo by lepšie, keby vám lekár obratom poslal dokument obsahujúci informácie o všetkých možných typoch liečby a zariadeniach, ktoré ju poskytujú? Dokument by vám na základe vašej zdravotnej poisťovne prezradil na aký typ liečby máte nárok a aké máte možnosti pri výbere liečby v zahraničí. Tiež by ste si mohli porovnať, u koľkých percent pacientov s týmto druhom rakoviny boli jednotlivé typy liečby vykonané a či boli úspešné. Informácie o nemocniciach by potom obsahovali aj odkazy na konkrétne zariadenia a hodnotenie zdravotnej starostlivosti, vrátane rôznych kritérií ako je čakacia doba, kvalita výkonu, prax lekárov a podobne. Je to sci-fi? Určite nie. Stačí verejnosti otvoriť dáta.

Vo Veľkej Británii vďaka podobným otvoreným dátam v zdravotníctve klesla u pacientov po operácii srdca úmrtnosť až o 21 percent. To znamená, že ročne vo Veľkej Británii prežije až tisíc pacientov. To sú presne tí ľudia, ktorí by za normálnych okolností museli hľadať rôzne dáta svojpomocne, prípadne by ani nemali možnosti sa k nim dopracovať. Čo poviete, nebolo by prospešné mať podobné pozitívne štatistiky aj na Slovensku? Ako sa k nim dopracovať vám povie napríklad Martin Smatana z Inštitútu zdravotnej politiky alebo Ľubica Hlinková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Príďte si vypočuť aj postrehy Ivety Pálešovej zo slovenskej Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu. Na kongrese ITAPA bude 14. novembra popoludní v diskusnom paneli v sekcii Dáta v zdravotnícte rozprávať o budúcnosti liečiv na Slovensku, ako aj o zákulisí farmaceutického priemyslu. Už 13. a 14. novembra na Medzinárodnom kongrese ITAPA. 

Zaregistrujte sa ešte dnes...


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies