Staňte sa partnerom

Zastavíme úpadok digitálneho štátu?

Medzi úrovňou digitalizácie Slovenska a priemeru Európskej únie je stále veľký rozdiel. Slovensko sa tak stále relatívne zhoršuje. Zmení nové vedenie MIRRI tento negatívny trend? Ján Hargaš, ako nový štátny tajomník, prvýkrát verejne predstaví plán, ako na Slovensku vybudovať funkčný digitálny štát. Už v pondelok 8. novembra na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2021.

Slovensko na tom v digitalizácií nie je najlepšie. V indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti DESI sa dlhodobo umiestňuje v druhej polovici rebríčka. Oveľa závažnejší je však trend, že sa od priemeru Európskej únie stále vzďaľujeme. Slovenský digitálny štát upadá a nám uteká ďalší vlak. Reflektuje to aj IT komunita, z pohľadu ktorej sa na Slovensku už niekoľko rokov síce naplánovali, ale nespustili žiadne zásadnejšie projekty.

Otázkou zostáva, kde je problém. Je to v komplikovanosti pravidiel? V nedostatku nápadov? V nepripravenosti inštitúcií a ľudí? V korupčnom systéme? Alebo projekty jednoducho nespĺňali princíp hodnoty za peniaze, a tak nemali taký prínos, aby vyvážili investované zdroje? Možno je to všetko dohromady.

Dôležitejšie však je povedať si, čo s tým. S nástupom aktuálnej vlády prišli nové plány, ako robiť štátnu digitalizáciu a eGovernment inak, lepšie, efektívnejšie s vyššou pridanou hodnotou. Nové vedenie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) začalo po nástupe s auditom pripravených projektov. Hodnotilo sa 53 národných projektov v rámci prioritnej osi 7 „Informačná spoločnosť“. Ako z hodnotenia vyplynulo, 48 si vyžadovalo zásadné či menšie úpravy, päť projektov navrhlo MIRRI úplne zastaviť. Išlo o projekt pôvodného Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, dva projekty rezortu vnútra a dva projekty ministerstva hospodárstva. Čo však ďalej?

Prvýkrát verejne od svojho nástupu, po 100 dňoch, predstaví Ján Hargaš, nový štátny tajomník MIRRI zodpovedný za informatizáciu, ucelený plán, ako ďalej. Ako vybudovať funkčný digitálny štát. Zvolí si radikálny rez a začne sa eGovernment budovať odznovu? Alebo bude pokračovať v už rozbehnutých veciach, ktoré sa modifikujú? Budeme mať konečne proaktívne  služby na riešenie životných situácií občanov a podnikateľov, o ktorých sa hovorilo celé roky, no stále ich nevidíme? Vybudujeme konečne zo Slovenska digitálnu krajinu, v ktorej bude efektívne fungovať verejná správa a v rámci nej jednoduchšia a rýchlejšia komunikácia medzi občanom a štátom?

Viac priamo od kompetentných aktérov na Medzinárodnom kongres ITAPA 2021 už v pondelok 8. novembra.

 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies