Staňte sa partnerom

Žiadanie o podporu z eurofondov bude jednoduchšie, MIRRI prekopalo doterajší systém

Slovensko dostane v najbližších rokoch z Európskej únie takmer 20 miliárd eur, ich efektívne využitie je obrovskou výzvou.

Európske financie putujú do členských krajín Európskej únie s jediným cieľom – aby sa ľuďom žilo lepšie a kvalitnejšie. Aby mali, úplne jednoducho povedané, krajšie ulice, parky, školy, aby boli služby pre nich jednoduchšie a dostupnejšie, jazdili po kvalitných cestách kvalitnými dopravnými prostriedkami, a mnoho iného. Eurofondy môžu členské krajiny čerpať na širokú škálu projektov od úplne základných až po také, ktoré ľuďom výrazne uľahčia život, napríklad v elektronickej komunikácii so štátom.

Z Európskej únie poputuje v najbližších rokoch na Slovensko takmer 20 miliárd eur. Z toho je 6,6 miliardy eur vyčlenených na Plán obnovy, ďalších 12,8 miliardy eur budeme mať k dispozícii v rámci klasického programového obdobia na roky 2021 až 2027. Je to obrovská suma peňazí, ich efektívne využitie je teda veľkou výzvou. Venovať sa jej preto budú aj experti na eurofondy na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2021.   

Čerpanie európskych prostriedkov u nás dlhé roky fungovalo prostredníctvom niekoľkých operačných programov, každý z nich mal jedného gestora a boli rozdelené podľa zamerania. Nové vedenie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), vzhľadom na decentralizované riadenie eurofondov rozhodlo, že sa všetky operačné programy zlúčia do jedného, aby bolo čerpanie jednoduchšie, prehľadnejšie a malo jedného pána. A tak začal vznikať Operačný program Slovensko, ktorého jediným riadiacim orgánom bude práve MIRRI. Operačný program Slovensko nahradí doterajších šesť operačných programov, z ktorých má každý jeden riadiaci orgán. Plus existuje v rámci nich takmer 30 sprostredkovateľských orgánov. Jeden operačný program tak zadefinuje konkrétne aktivity, prijímateľov i merateľné ukazovatele, výraznou zmenou budú jedny pravidlá, jedna metodika a jediný manažment.

Slovensko čerpá zdroje z Európskej únie od roku 2004, no nie vždy sa ich darilo čerpať efektívne. Často sme sa nevyhli tzv. dekomitmentu, a teda stavu, keď sme museli nevyužité prostriedky vracať späť do Bruselu, pretože sme ich nestihli minúť do troch rokov od daného rozpočtovaného roka. V kontexte potenciálu zlepšiť život obyvateľov Slovenska prostredníctvom európskych zdrojov je vracanie prostriedkov veľkým negatívom. Je to jednoducho veľká škoda.

MIRRI to chce zmeniť, a preto systém prerozdeľovania a čerpania eurofondov prekopalo a výrazne zjednodušilo. Aby sa prijímateľom nestávalo, že pre komplikované podávanie žiadosti či iné byrokratické záležitosti prídu o možnosť financovať svoje projekty z európskych peňazí. Prvým zjednodušením je výrazný pokles sprostredkovateľských orgánov, a to asi o tretinu. Zároveň vznikne v každom kraji pri Rade partnerstva, ktorá schvaľuje stratégie regiónov s jednotlivými projektami, jej technický sekretariát. Poskytovať bude pomoc pre žiadateľov o eurofondy a prijímateľov. V každom krajskom meste okrem Bratislavy bude tiež fungovať regionálne centrum, čosi ako detašované pracovisko MIRRI. Jeho úlohou bude radiť žiadateľom, ale aj kontrolovať žiadosti o príspevok. Cieľom je, aby boli žiadosti vyplnené správne, čím sa zjednoduší celý proces schvaľovania.

Rezort má veľký záujem na tom, aby sa Operačný program Slovensko začal realizovať čo najskôr, pričom očakáva, že záujemcovia budú môcť žiadať o podporu na svoje projekty od druhej polovice roka 2022. V tomto roku je však stále možné žiadať o podporu aj z programového obdobia 2014 až 2020, pretože projekty z neho je možné realizovať až do roku 2023. Návrh novovznikajúceho Operačného programu Slovensko je aktuálne v Bruseli, kde ho posudzuje Európska komisia.

 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies