Zistite, čo nás čaká a neminie. ITAPA vám to už čoskoro prezradí
Počuli ste už o novom nariadení eIDAS od Európskej komisie? Jeho cieľom je vytvorenie jednotného digitálneho priestoru pre bezpečné elektronické transakcie. Znie to komplikovane?
Pavol Frič vám stručne a jednoducho popíše, čo sa za eIDAS skrýva, pričom sa zameria na oblasť elektronickej identity, elektronického podpisu a elektronickej pečate, ako aj na dôveryhodné služby. Samostatnou časťou prednášky sú však výzvy Nariadenia eIDAS pre oblasť eGovernmentu, ktorých špecifiká SR sú riešené v Zákone o dôveryhodných službách.Pozornosť si tento rok zaslúžia aj geografické informačné systémy, ktorým je venovaná nielen samostatná sekcia počas prvého dňa kongresu, ale aj keynote prezentácia "Register priestorových informácií" (RPI). Prednáška predstaví jednotný a údajový zdroj priestorových informácií, ktoré sú v súlade so štandardami a pravidlami pre budovanie infraštruktúry na podporu environmentálnych politík. RPI je systém na plnenie povinností vyplývajúcich z legislatívy, ktorý okrem toho, že kvalifikuje jednotlivé priestorové informácie, ich aj štandardizuje vo vzťahu k európskym právnym normám.
A čo poviete na tému podpory rozhodovania v justícii alebo na elektronický súdny manažment? V prvej prednáške sa dozvieme, že verejný sektor generuje množstvo dát, ktoré môžu byť použité ako podklad pre rozhodovanie naprieč rezortmi – a aj pre privátnu sféru. Samozrejme je veľkou výzvou takéto množstvo údajov zozbierať, spracovať a vhodne prezentovať v relevantných štatistických výstupoch. V rezorte spravodlivosti sú takýmto zdrojom informácií súdne štatistiky, na ktoré sa zameriava aj riešenie, ktoré nám predstaví Filip Bednárik. To dokáže v reálnom čase produkovať požadované výstupy nad miliónmi záznamov v priebehu niekoľkých sekúnd.
Elektronický súdny manažment v agende elektronického platobného rozkazu ukazuje ďalšie efektívne riešenie digitalizácie v justícii, tentokrát u našich západných susedov. Cieľom projektu implementovaného v Českej republike je zrýchliť a zjednodušiť spracovanie spisov na súdoch, zjednodušiť sudcom prístup k informáciám v spisoch pri zvyšujúcich sa požiadavkach na bezpečnosť.
Nezabúdame ani na stále aktuálnu tému cloudu. Infraštruktúra IKT štátnej správy sa totiž transformuje do podoby cloudových služieb na všetkých úrovniach. Keďže ide o zásadnú koncepčnú zmenu v spôsobe fungovania prevádzky IKT, kladie si nasadenie cloudových služieb typu PaaS (Platforma ako služba) vo vládnom cloude za cieľ ďalej zvyšovať účinnosť očakávaných benefitov. Nejedná sa však len o technologickú výzvu...
Problematiku hybridného cloudu nám predstaví Štátna pokladňa, Centrum zdieľaných služieb - štátny podnik zriadený Ministerstvom financií Českej republiky. Ten poskytuje IKT služby pre rezort MF a z dlhodobého hľadiska aj pre ostatné subjekty verejnej správy, ktorého jednou z priorít je pomáhať verejnej správe držať krok s komerčným segmentom. To v praxi znamená, byť spoľahlivým, flexibilným a bezpečným partnerom s kvalitnými službami. Centrum tieto služby zabezpečuje predovšetkým prostredníctvom svojho dátového centra, ktoré kombinuje s cloudom Microsoft Azure. Takto vytvorený hybridný cloud je zameraný hlavne na služby súvisiace s dlhodobým uchovávaním dát, záložným prostredím a prostredím pre vývoj a testovanie. Na rovnakom princípe je postavený aj návrh Národnej stratégie cloud computingu, ktorý aktuálne pripravuje Ministerstvo vnútra Českej republiky.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024