Registrácia Staňte sa partnerom

Program - Jesenná ITAPA 2024


00:00
ITAPA CYBERSEC
ITAPA CYBERSEC
Tretí deň konferencie Jesenná ITAPA 2024 bude zameraný na kybernetickú bezpečnosť.
08:00
Registrácia a ranná káva
09:00
3.deň - úsek 1
9:00 - 10:10 Technologické trendy v kyberbezpečnosti (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ

Panelová diskusia  sa zameria na najnovšie inovácie a výzvy moderných technológií, ktoré formujú aj oblasť kybernetickej bezpečnosti. Uznávaní zahraniční odborníci budú diskutovať o technológiách, ako sú umelá inteligencia (AI), strojové učenie (ML), automatizácia bezpečnostných procesov a kvantové výpočty, ktoré majú zásadný dopad na kybernetickú odolnosť. Témy ako cloudová bezpečnosť a ochrana údajov v kyberpriestore budú doplnené o pohľady na to, ako AI a ML pomáhajú predpovedať a reagovať na hrozby v reálnom čase, zatiaľ čo kvantové výpočty prinášajú potenciál na zmenu paradigmy v oblasti šifrovania a ochrany dát. Diskusia sa zameria aj na opatrenia aké by Európska únia mala podniknúť na posilnenie svojej konkurencieschopnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Panel tak ponúkne komplexný pohľad na budúcnosť technologických riešení s dôrazom na ich praktickú aplikáciu a strategický význam pre zabezpečenie digitálnej odolnosti v EÚ.

09:00
Vera Wisterová,
Moderuje
09:15
Ramsés Gallego, Quantum World Association
Quantum Computing: Re-Evolúcia
09:35
Ramsés Gallego, Quantum World Association
Vassiliki Gogou, ENISA
Uros Zust, ISACA
DISKUSIA "Technologické trendy v kyberbezpečnosti"
10:10
3.deň - úsek 1.1
10:10 - 10:35 Ženevský manuál o kybernetickom spravodajstve (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Dr. Paul de Souza bude diskutovať o Ženevskom manuáli, ktorý je dôležitým zdrojom informácií na zlepšenie globálnych postupov v oblasti spravodajstva o kybernetických hrozbách (CTI) na politickej úrovni. Príručka je nezáväznou taktickou príručkou na zlepšenie zdieľania informácií, ktoré je rozhodujúce pre národnú a medzinárodnú bezpečnosť. Tento panel poskytne prehľad o tom, ako Ženevský manuál podporuje tvorcov politík, stratégov a zákonodarcov pri vypracúvaní a revízii politík v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktoré sú realizovateľné a relevantné.
10:10
Rastislav Janota,
Moderuje
10:10
Dr. Paul de Souza, Cyber Security Forum Initiative
1on1 rozhovor
09:50
3.deň - úsek 1.2
10:35 - 11:00 Výzvy kyberbezpečnosti (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
11:00
NETWORKING BREAK
10:10
3.deň úsek 1.2
11:20 - 12:00 Dôveruj ale preveruj: zásady bezpečnej dodávky softvéru v štátnej správe (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Bezpečnostné hrozby v IT sa neustále vyvíjajú, a preto musia firmy prispôsobovať svoje bezpečnostné opatrenia. Mnohé už zvládajú riadenie softvérovej bezpečnosti vo vlastných systémoch. Ako však zabrániť vniknutiu škodlivého kódu cez softvér od partnerských firiem? Čo ak váš dodávateľ nevie o zraniteľnostiach, ktoré vám nevedomky doručuje? V tejto prednáške sa zameriame na komplexné riadenie bezpečnosti softvérového životného cyklu - od vývoja, cez nasadenie, až po samotnú prevádzku, vrátane vašich dodávateľov, ktorí sú tiež vystavení softvérovým zraniteľnostiam.
 
11:20
Vera Wisterová,
Moderuje
11:27
Anton Giertli, RED HAT
Martin Hrachala, Ministerstvo vnútra SR
Erik Minarovič, Ministerstvo financií SR
Diskusia "Dôveruj ale preveruj: zásady bezpečnej dodávky softvéru v štátnej správe"
12:00
PRESTÁVKA
10:40
3.deň - úsek 1.3
12:05 - 12:45 Technológie pre kyberbezpečnosť I (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
12:05
Vera Wisterová,
Moderuje
12:20
11:20
3. deň - úsek 2.0
12:45 - 13:40 Nástroje na podporu procesov incident handlingu (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Panel sa zameria na moderné riešenia a technológie, ktoré uľahčujú prácu bezpečnostných tímov pri identifikácii, analýze a riešení bezpečnostných incidentov. V dnešnom dynamickom prostredí, kde sa kybernetické hrozby vyvíjajú závratnou rýchlosťou, je efektívny incident handling kľúčom k minimalizácii rizík a ochrane citlivých údajov organizácií. Spôsobilosť špecialistov pre vyšetrovanie kybernetických bezpečnostných incidentov a forenzných analytikov bude vždy dôležitá, avšak bez  nástrojov na monitorovanie a analýzu dát v reálnom čase, ako aj automatizáciu krokov reakcie na incident a rýchlu detekciu hrozieb nie je možné držať krok s útočníkmi. Odborníci sa zamerajú na praktické skúsenosti s využívaním týchto nástrojov, vrátane ich výhod, obmedzení a nákladov. Spomenie sa aj význam umelej inteligencie a strojového učenia pri zlepšovaní procesu incident handlingu, najmä v oblasti prediktívnej analýzy a odhaľovania anomálií. 
12:45
Ivan Makatura,
Moderuje
12:52
12:59
Karol Drgoň, DXC Technology Slovakia
Vladimír Frčo, Alanata
Zsolt Géczi, Palo Alto Networks
Michal Srnec, Aliter Technologies
DISKUSIA "Nástroje na podporu procesov incident handlingu"
13:40
OBED
13:40
3.deň úsek 3.0
14:30 - 15:20 Bezpečnosť v cloude (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Cloudové riešenia sa stávajú čoraz populárnejšími v rôznych odvetviach, od finančných služieb po verejný sektor a ponúkajú množstvo výhod vrátane flexibility, škálovateľnosti a dostupnosti. Avšak s nárastom využívania cloudových technológií prichádzajú aj nové bezpečnostné výzvy, ktoré je potrebné riešiť. Diskusia sa bude venovať rôznym aspektom bezpečnosti v cloude, vrátane bezpečnosti prenosu a ukladania dát v hybridných a verejných cloudoch, riadenia prístupu, identifikácie a autentifikácie používateľov v cloude, monitoringu a detekcie incidentov v cloudovom prostredí, možností zabezpečenia virtuálnych sietí a dátových centier poskytovateľov cloudových služieb. Experti sa podelia o svoje skúsenosti a názory na to, ako efektívne minimalizovať riziká a zabezpečiť dôveryhodnosť cloudových riešení a ich súlad s medzinárodnými štandardmi a reguláciami. Účastníci panelovej diskusie získajú pohľad na najnovšie technológie a osvedčené postupy, ktoré umožňujú efektívnu ochranu citlivých dát v cloudovom prostredí, ako aj na to, ako zabezpečiť súlad s medzinárodnými štandardmi a reguláciami.
14:30
Vera Wisterová,
Moderuje
14:30
Andrej Časný, Oracle Slovensko
Zuzana Holý Omelková, GAMO
Juraj Nemeček, Alanata
Ján Paulech, Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby
Juraj Rumanovský, Fortinet
DISKUSIA “Bezpečnosť v cloude“
14:30 - 15:15 NIS 2 a stratégia kybernetickej bezpečnosti na Slovensku (sála BERLIN) TLMOČENÉ

Diskusia o implikáciách Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2555 zo 14. decembra 2022 o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnosti v Únii (NIS2). Záväzky pre Slovenskú republiku vyplývajúce zo Smernice, právna sila Smerníc EÚ v porovnaní s Nariadeniami EÚ. Transpozícia zákona č. 69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti, nové odvetvia, nový spôsob identifikácie povinných osôb.

14:30
Ivan Makatura,
Moderuje
14:30
René Baran, Národný bezpečnostný úrad
Jaroslav Ďurovka, SK-CERT
František Hajduk, Ministerstvo vnútra SR
Miriama Podskubová, HAVEL & PARTNERS
Diskusia "NIS 2 a stratégia kybernetickej bezpečnosti na Slovensku"
14:20
3.deň - úsek 4
15:15 - 15:30 Útok pred útokom, alebo penetračné testovanie ako útok vo váš prospech (sála BERLIN) TLMOČENĚ
15:15
Ivan Makatura,
Moderuje
15:15
Peter Dekýš, ESET
1on1 rozhovor
14:50
3. deň - úsek 4.1
15:20 - 15:30 Bezpečnosť elektronických komunikačných služieb (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
15:20
Vera Wisterová,
Moderuje
15:30 - 16:05 Dá sa merať úroveň kyberbezpečnosti? (sála BERLIN) TLMOČENÉ

V tomto bloku uvedú prezentujúci predstavia rôzne rámce pre meranie úrovne kybernetickej bezpečnosti. Prezentácia zástupcu Európskej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) exkluzívne pre účastníkov ITAPA predstaví metodiku tvorby Európskeho indexu kybernetickej bezpečnosti (EU-CSI).

15:30
Rastislav Janota,
Moderuje
15:30
Matej Šalmík, Národný bezpečnostný úrad
Ako dopadlo Slovensko v ITU GCI 2024?
15:50
Ivan Makatura, Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti
Budúci slovenský index kybernetickej bezpečnosti
15:30
3 deň - úsek 4.2
15:30 - 15:50 Technológie pre kyberbezpečnosť II. (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
15:30
Vera Wisterová,
Moderuje
15:30
Patrik Porubčan, PRESMONT - CSS
Moderné a dostupné zálohovanie pre každého
15:37
15:20
3.deň - úsek 5
15:50 - 16:15 O čom sa hovorí v bruselských kaviarňach? (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ

Európska legislatíva je robustný proces, v ktorom je orientácia možná, len vtedy, ak ňou žijete. K tomu je potrebné dodať, že posledné dva roky medzi Európskym parlamentom, Európskou Radou a Európskou komisiou prebiehali veľmi intenzívne legislatívne činnosti týkajúce sa kyberneticke bezpečnosti. Okrem toho existuje aj množstvo informácií, ktorých poznanie môže nezúčastneným naznačiť, čo všetko sa zmenilo a čo sa ešte zmení v Európskej regulácii kybernetickej bezpečnosti a ochrany údajov.

15:50
Ivan Makatura,
Moderuje
15:50
Radoslav Repa, zástupca Národného bezpečnostného úradu pre kybernetickú bezpečnosť a kybernetickú diplomaciu v Bruseli
1on1 rozhovor
16:05 - 16:45 WORKSHOP GREYCORTEX: Detekcia a vyhodnotenie kybernetických bezpečnostných udalostí (sála BERLIN)
Viditeľnosť toho, čo sa skutočne v mojej sieti deje, aké aktíva sa v infraštruktúre nachádzajú, aké aktíva reálne potrebujem chrániť, rovnako tak detekcia a vyhodnotenie kybernetických bezpečnostných udalostí má zásadný dopad na prevádzkovú a kybernetickú bezpečnosť IT i OT sietí. Poďme si predstaviť nástroj GREYCORTEX Mendel a ukážme si, ako môže byť nápomocný a prečo by mal byť dôležitou súčasťou vašej XDR platformy či uceleného kyberneticko-bezpečnostného ekosystému.
16:15
NETWORKING BREAK
15:40
3.deň - úsek 6
16:35 - 17:00 Budúce kyberbezpečnostné projekty a iniciatívy na Slovensku (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ

Stručné predstavenie spôsobov financovania požiadaviek európskej a národnej kybernetickej bezpečnosti a vyplývajúcich projektov. Pripravované výzvy, finančné zdroje a metódy grantového financovania z verejných zdrojov.

16:35
Vera Wisterová,
Moderuje
16:35
Michal Ohrablo, Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti
Financovanie z priamo riadených programov EÚ
16:45
Ervín Šimko, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Aktuálne a budúce kyberbezpečnostné projekty a iniciatívy na Slovensku
16:35
3 deň. úsek 7
17:00 - 17:45 ITAPA OPEN TALK: Obrana útokom (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Diskusia sa bude týkať ofenzívnych operácií v kybernetickom priestore (OCO). Preskúmame ako preventívne kybernetické stratégie formujú národnú bezpečnosť. Na tomto zasadnutí sa bude diskutovať o iniciatívach amerického ministerstva obrany „Defend Forward“ a „Hunt Forward“, ktoré ilustrujú, ako môžu ofenzívne kybernetické akcie narušiť spôsobilosti protivníka skôr, než udrie. 
17:00
Rastislav Janota,
Moderuje
17:00
Dr. Paul de Souza, Cyber Security Forum Initiative
Rani Goli, poradkyňa pre IT na holandskom ministerstve obrany
Diskusia
17:45
Čaša vína / Záver 3. dňa konferencie